VE: Merkuur

USA kosmosesond paljastab lõpuks Merkuuri varjatud külje
14.01.2008 19:39

NASA kosmosesond Messenger alustas täna möödalendu Merkuurist, et jäädvustada seninägematud vaated Päikesele kõige lähemal asuvast planeedist ning koguda andmeid selle tekkeloo väljaselgitamiseks.

 

 
Kunstniku nägemus kosmosesondist Messenger, mis asub avastama Merkuuri saladusi.
Foto: NASA

Vaatlusoperatsioon on praeguseks juba alanud ning kestab Eesti aja järgi homme õhtuni. 55 tunni jooksul loodetakse salvestada infot ligi 700 GB suuruses mahus, vahendas BBC.

Tegemist on esimese uurimissondiga, mis jõuab Merkuurini pärast rohkem kui 30 aasta pikkust pausi. Eesti aja järgi õhtul kella üheksa ajal peaks see olema planeedi pinnast vaid 200 kilomeetri kõrgusel.

1975. aastal külastas viimast korda Merkuuri uurimissond Mariner, mis lendas oma kümnenda missiooni ajal planeedist mööda kolm korda ja suutis pildistada 45 protsenti selle pinnast.

Messenger peaks seekord hankima teavet tookord vaatluse alt välja jäänud poolkerast, samuti loodetakse nüüd saada märksa kvaliteetsemaid andmeid planeedi pinnavormide ja -elementide ning sisemuse kohta.

Päikesesüsteemi südame suunas läkitatud sondi missioon kestab  kokku seitse aastat ning veel ühel korral möödub see Merkuurist märtsis 2011.

Juba järgmisel aastakümnel kavatsevad oma sondid Merkuuri suunas teele saata ka Euroopa ja Jaapani kosmoseagentuurid.

Toimetas Oliver Tiks, Postimees.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.