VE: Miki-Hiir

Miki-Hiir saab 75-aastaseks
18.11.2003 15:42PM Online

Miki-Hiirel saab teisipäeval 75 aastat vanaks: esimene etteaste kinolinal toimus novembris 1928 lühifilmis «Aurulaev Willie,» kirjutab AFP.

Film osutus ülimenukaks ning Miki edukas karjäär joonisfilmikangelasena oli alanud.

Suur populaarsus viis kiiresti selleni, et Miki-Hiire pildiga hakati valmistama ka mitmesuguseid muid tooteid. Esimene raamat ilmus aastal 1930 ning samal aastal ületas ajalehtedes ilmunud koomiksisari miljoni lugeja piiri.

Firma Ingersoll valmistas esimese Miki pildiga käekella aastal 1933 ning see tähendas lugematute lisatoodete valmistamise buumi algust: mängasjadest kuni riiete, mängude ja majapidamistoodeteni.

Aastal 1932 sai Walt Disney Miki-Hiire loomise eest Filmiakadeemia Oscari auhinna.

Esimeses täispikas joonisfilmis (Nõia õpipoiss) esines Miki aastal 1940. Miki-Hiir on olnud kogu Walt Disney Company sümbol enam kui 60 aastat.

Walt Disney südames kuulus Mikile kindel koht. Miki-Hiirt puudutab ka üks kunstniku kuulsamaid lauseid: «Loodan, et me ei unusta kunagi üht asja – kõik sai alguse hiirest».

Miki-Hiire sünnilugu sai alguse sellest, et Disney kaotas õigused oma joonistatud karakter Oswaldile ja püüdis nüüd parandada oma häda, luues lõbusama ja elavama kuju. Seekord oli ta väga täpne ka autoriõiguste vormistamisel.

Esimene värviline joonisfilm Miki-Hiiriga valmis aastal 1935. Esimene Miki fännklubi loodi aastal 1929, 1932. aastal kuulus fännklubidesse juba üle miljoni lapse.

Aastal 1955 avas Walt Disney Californias lõbustuspargi Disneyland.

Miki-Hiir on tuntud üle maailma. Itaalias on ta nimi Topolino, Rootsis Musse Pigg ja Hispaanias Raton Mickey. Mandariinikeeles on Miki nimi Mi Lao Shu.

Vaatamata oma kõrgele vanusele on Miki endiselt soositud kuju kogu maailmas. Temast populaarsem on vaid karupoeg Puhh.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.