VE: Mikiver, Mikk – näitleja ja lavastaja

Kolleegid: «Ootame Mikku teatrisse tagasi.»Kirsti Vainküla, SLÕL, 19. mai 2004

Teet Malsroos
JUBA TAGASI: Mikk Mikiver tundis end reedel sedavõrd hästi, et seadis sammud Draamateatrisse, et õnnitleda kolleeg Ester Pajusood 70. sünnipäeva puhul.

1,5 aastat tagasi raske insuldi läbi teinud näitleja ja lavastaja Mikk Mikiver on sedavõrd hästi taastunud, et mõlgutab juba töölenaasmismõtet. Eesti Draamateatri peanäitejuht loodab Mikiveriga peagi kokku leppida järgmise hooaja uuslavastuse suhtes.
 

«Mikk on reibas ja me suhtleme temaga ammu,» kinnitab Draamateatri peanäitejuht Priit Pedajas lavastaja ja näitleja Mikk Mikiveri (66) jõudsat taastumist rängast insuldist. Et vanameister on tõepoolest heas vormis, võis veenduda läinud reedel sellessamas Draamateatris, kui näitleja Ester Pajusoo tähistas 70. sünnipäeva. Head kolleegi tuli Mikiver õnnitlema koos abikaasa, Endla teatri näitleja Carmen Mikiveriga.

Mikk Mikiver nägi välja tõeliselt šikk – moodne triibuline ülikond ning hoolikalt piiratud habe. Ta embas sünnipäevalast pikalt ja oli väga südamlik.

Esimest korda pärast haigust peol

«Suurel peol käis ta esimest korda. Meie maja inimestele mõjus see hästi – kõik olid seepärast nii õnnelikud. Ta on hästi sümpaatne,» on teatri trupijuht Kadri Tikerpuu korüfee paranemise üle rõõmus. «Ta suhtleb ilusasti ja saab rääkida. Eks kindlasti neil, kes teda tunnevad, on kergem mõista… Aga ta on täiesti okei!» Tikerpuu sõnul oli juubilari suur soov, et Mikiver tema sünnipäevale tuleks.

«Ja ta tuli. Nad on ju koos kaua tööd teinud. Me ei olnud viimse hetkeni kindlad, kas ta saab tulla, kuidas tal tervisega on. Aga kõik läks kenasti,» räägib Tikerpuu.

Ka sünnipäevapeol käinud teatriliidu esimees Rein Oja tunnistab, et meeldiv oli näha, et Mikiver on sedavõrd hästi taastunud.

«Olen teda mõne korra ka varem näinud. Tal on tervis kogu aeg paremaks läinud. Ta on üldiselt täitsa korras – mõistus on tal terav!» kiidab Oja ja lisab, et põgusast vestlusest jäi mulje, et ka kõnelemisega pole Mikiveril muret.

«Loodan küll, et ta naaseb teatrisse. Usun, et naaseb! Ta on selleks piisavalt heas vormis. Mingeid takistusi ma siin küll ei näe,» kinnitab Oja.

Draamateater lõpetas lepingu

Läinud aasta algul insuldi üle elanud Mikiveril koduteatrit siiski enam pole: aasta alguses lõpetas Draamateater temaga töösuhte.

«Ta ju ei töötanud,» põhjendas peanäitejuht Pedajas seda. Sellegipoolest kinnitab Pedajas, et Mikiver on alati teatrisse oodatud kui külalislavastaja.

«Väga loodame, et ta saab meil midagi teha. Meil on isegi materjalid olemas ja leppisime nüüdki kokku, et hakkame sellest kohe varsti rääkima,» toonitab Pedajas, täpsustades, et kõne all on olnud uue hooaja lavastus.

«Oleme kogu aeg väljendanud valmisolekut teda vastu võtta. Küsimus on ainult, kas ta ise seda suudab ja tahab,» rõhutab Pedajas, et võtab Eesti ühe omapärasema teatrimehe avasüli vastu.

Mikiveri raviarst, Keila taastusravikeskuses töötav Maarika Nurm selgitab, et pole patsienti pärast mullust jaanipäeva näinud. Kui teatrimees Keilast taastusravilt lahkus, olnud ta kehaliselt juba heas vormis – kõndis vabalt ja sõitis jalgrattaga. Ainult kõnelemisega oli võimsa häälega Mikiveril veel raskusi.

«Alguses ta oli 3-4 korda meil pikalt sees. Aga siis ta arenes juba ise nii hästi edasi, et meid polnudki enam vaja. Ta vajas just aega. Logopeedilist ravi ta meilt enam ei tahtnud ning andsime talle need programmid kaasa, millega ta ise tegeles. Proovisime ka suitsetamist maha jätta – see on ju riskifaktor insuldil,» kirjeldab Nurm teatrikorüfee paranemist. «See oli raske, tõsine töö, mida me temaga tegime. Ja tegime nii hästi, kui saime. Eks ta oli alguses rusutud, sest ta ei saanud suhelda.»

Teatrimehe abikaasa Carmen ei soovi abikaasa tervisest ja taastumisest pikalt rääkida. «Ta tahab vaikuses olla ning rahulikult sellest kõigest välja tulla,» ütleb ta vaid.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.