VE: Mutt, Mihkel – kirjanik

Loe ka Mustlasparuni salongist

Mihkel Mutt maadleb Sirbi nõukoguga
07.01.2004 00:01Neeme Korv, PM kultuuritoimetuse juhataja
Nädalalehte Sirp kirjastava sihtasutuse Kultuurileht nõukogu ootab tegevjuhtkonnalt lehe tiraaþi suurenemist, mida peatoimetaja Mihkel Mutt peab võimalikuks üksnes väljaande sisu kvaliteedi arvelt.

Mullu detsembris uueks nõukogu esimeheks valitud Urmas Klaasi sõnul on eesti kultuurilehel potentsiaali märksa enamaks kui praegune 4100-line tiraaþ ning ta on teinud Mutile ülesandeks jõuda aasta lõpuks 5000ni.

Aeglane tõus võimalik

«Eesti ainukese kultuurilehe tiraaþ ei peaks olema ühe väikese maakonnalehe suurusjärgus. 5000 on täiesti reaalne,» märkis Klaas. Sirbi nõukokku kuuluvad lisaks Klaasile kultuuriministeeriumi kantsler Siim Sukles, Indrek Raudjalg ja Märt Väljataga.

Mutt tunneb enda sõnul heameelt, et uus nõukogu on kriitiline, ent tiraaþi suurendamine pole tema hinnangul võimalik ilma järeleandmisteta sisulises kvaliteedis. Lisaks tunnetab peatoimetaja, et nõukogu on sekkunud ka toimetuse töösse.

Seetõttu pöördus ta vana aasta lõpus märgukirjaga mitme Sirbi toimetuse kolleegiumi liikme ning loominguliste liitude poole. «See oli nõu küsimine kolleegidelt, kuna tunnen end eesti kunstiharitlaste ees moraalselt vastutavana. Appi oleksin hüüdnud meediat ning õiguskantslerit,» selgitas Mutt Postimehele murekirja eesmärki.

Muti sõnul tugineb tema seisukoht tiraaþi-kvaliteedi küsimuses «tervel mõistusel ja matemaatikal». «Eesti leheturg on jagatud ja elanikkond väheneb tasapisi. Süvakultuuriga Kroonikalt lugejaid üle ei meelita,» tõdes ta.

Peatoimetaja nentis, et Sirbi tiraaþ on viimasel ajal tõusnud, ja ehkki seda on võimalik veelgi tõsta, siis mitte peadpööritavas tempos, vaid aegamisi mõne aasta jooksul. «Ja algul nõuab see täiendavaid investeeringuid,» märkis Mutt, lisades, et võrreldes sarnaste väljaannetega Läänes on Sirp Eesti rahvaarvu juures hiigelleht.

Klaas näeb Sirbi tiraaþi kuuesaja eksemplari suuruse tõusu taga sügisel ilmuma hakanud Diplomaatia-vahelehte. «Ma ei usu, et see vaheleht oleks Sirbi taset langetanud,» polemiseerib Klaas.

Veel heidab nõukogu peatoimetajale ette, et Sirp pole siiani praktiliselt tegelenud turundusega. Klaasi sõnul pole rakendatud ka kõige konservatiivsemaid tehnilisi võtteid levitulude tõstmiseks.

Mutt nentis, et turunduses on seni tegutsetud oma finantsiliste ja isikkooseisuliste võimaluste piires. «Tänu sellele on Sirp ilmunud müügile mitmetes kohtades, kus seda varem pole olnud, ja otsekontaktid võimaliku lugejaga on kasvatanud meie tellijaskonda,» rääkis peatoimetaja.

Turundusnõunik Sinijärv

Uuest aastast on Sirbi turundusnõunikuna ametis Karl Martin Sinijärv, kellel Muti kinnitusel on «häid ideid nagu alati».

Muti märgukirjas loovisikutele seisab veel, et sihtasutuse nõukogu on andnud korralduse suurendada otsustavalt reklaami osa kultuurilehes. Klaasi väitel pole keegi midagi reklaami osas otsustavalt käskinud. «Tõsi on küll see, et Sirp täna tõesti reklaami aktiivselt ei müü, olles rohkem passiivse vastuvõtja rollis,» märkis nõukogu esimees.

Klaas ütles vahetult pärast sihtasutuse etteotsa asumist Postimehele, et peatoimetaja väljavahetamise küsimus pole päevakorral. Eile kinnitas ta, et nõukogu pole kunagi pidanud vajalikuks sekkuda Sirbi toimetuse sisulisse töösse, küll aga näeme elementaarseid juhtimisprobleeme.

«Me ei välista koostööd Mihkel Mutiga ja seetõttu oleme tema pöördumisest väga üllatunud,» sõnas Klaas.

Mihkel Muti märgukiri

Lugupeetud kolleeg!

Loen oma kohuseks teatada, et Sirbi uue nõukogu poolt (koosseisus Urmas Klaas (esimees), Siim Sukles (kultuuriministeerium esindaja), Indrek Raudjalg (rahandusministeeriumi esindaja), Märt Väljataga (kirjastuse Perioodika esindaja)) on antud mulle korraldus tõsta Sirbi tiraaþ järgmise aasta jooksul 5000 eksemplarini.

Olukorras, kus Sirbi tiraaþ on viimasel ajal tõusnud seni stabiilselt 3500-lt 4000 peale, pean seda ülesannet võimalikuks üksnes lehe senist professionaalset taset alandades ning üldhuvileheks muutudes.

Samuti on antud korraldus suurendada otsustavalt reklaami osa kultuurilehes. On selgeid märke, et nõukogu kavatseb lisaks oma viisipärastele funktsioonidele sihtasutust üldiselt juhtida (st funktsioneerimine olemasolevate seaduste raames, bilansi kinnitamine jne) otsustavalt sekkuda Sirbi töösse. Nii näiteks ei lubatud välja tuua uut Kristjan Mändmaa tehtud Sirbi kujundust, millegi tahtsime alustada uut aastakäiku.

Ootan Teie ettepanekuid, kuidas käituda.

Head aastavahetust soovides

Mihkel Mutt

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.