VE: Nofretete – Egiptuse kuninganna

Märul Nofretete ümber

Arne Luht, RVE, Berliin – 11. juuni, 2003 17:02

Nofretetebyst.jpg:  Meile teadaoleva Universumi kõigi aegade kauneim naine on teadagi Nofretete. Kolme ja poole tuhande aasta vanune Egiptuse kuninganna büst asub Berliinis Egiptuse muuseumis ja hoolitseb ka tänapäeval kiretormide eest. Eile hakkas Egiptuse kultuuriminister büsti Saksamaalt tagasi nõudma, kuna sellega olevat toime pandud ennekuulmatu häbitegu.

– – – – –

“Kuninganna Nofretete alasti Berliini muuseumis!” – Nii kuulutas hiljuti ühe Kairo ajalehe esikülg ja islamiusulises Egiptuses sai sellest skandaal, mis hoolitses nüüd kunstnike tähelepanemise eest ka kõiktolerantse Õhtumaa meedias.

Nimelt olid kaks Ungari kunstnikku teel Veneetsia biennaalile hakkama saanud haruldase tehinguga. Pärast aastapikkust veenmistööd lubati neil Berliini Egiptuse muuseumi kuulikindlast klaaskapist korraks välja tõsta Nofretete büst. See pandi siis kunstnike valatud pronksist alasti naisekeha otsa ja uuest iludusest tehti pilt. Nofretete pea rändas kiiresti tagasi kappi, kus ta on seisnud 91 aastat.

Eile hakkas asjast teada saanud Egiptuse kultuuriminister Faruk Husni Nofretetet koju tagasi nõudma. Toime olevat pandud “ebaeetiline tegu”.

Berliini muuseumi direktor Dietrich Wildung jälle ütleb, et ei saa enam maailmast aru: Egiptuse muuseumil olla juba ammu kindel programm näidata vana Egiptust mitte ainult isoleeritud ajaloona, vaid ka dialoogis kaasajaga. Ja Nofretete-aktsiooni idee oli: “Luua üks skulptuur ilma peata, ja näidata, et selle juurde kuulub veel miski, ja nimelt miski väga kuulus – Nofretete pea. See on äärmiselt huvitav katse, ühe maailmakunsti teose igavest ja alalist kõikjal kohalolekut sellega rõhutada, et ta näitusel kohal ei ole!” See tähendab, Veneetsias on väljas ainult pronksist alasti keha ja vaatajad mõistavad – kõrvalolevat Berliinis tehtud pilti vaadates – et selle juurde kuulub Nofretete pea, mis kõikjal ja igavesti kõigi teadvuses kohal on.

Egiptuse kultuuriministri jaoks tähendab see “Hommage Nofretetele”, et igavese ilu eksistents endise Preisimaa pealinnas ei ole enam turvaline. Egiptuse antikviteetide riiginõunik Sahi Hawwas nimetas asja “Egiptuse ajaloo solvamiseks”.

Kuidas tagasinõudmise aktsioon lõpeb, tuleb ära oodata, aga samas ei saa välistada, et surematu Nofretete ükskord omale ka keha saab. Just eile käis maailma uudistest läbi teade, et ühe briti teadlase arvates on Egpituse muumia number 61072 Nofretete ise.

Muuseas võib praegu Berliini lähedal Hardenbergi lossis vaadata, mida kõike muud veel Nofretetega teha saab. Seal toimub mitte kuulus Doku- vaid Duckomenta, inglisekeelsest sõnast “duck” ehk part. Näha on sadu Nofretete kujusid ja joonistusi, millel kõigil näos pardi nokk. Pardinokaga Nofretete ehk siis Parditete büsti saab kultuuriturist osta ka Berliini suveniiripoest.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.