VE: nurgamaja

Tülis naabrid ei saa kumbki oma korteris elada

Askur Alas
12.07.2004

Ruut Herne ja Magasini nurgamaja omanike kohtuvaidlus kestab aastaid.

Uudise pilt
Maja Herne ja Magasini nurgal, kus kumbki naaber tolligi järele ei anna.

Linnakodanikud võivad endiselt imetleda vaadet Herne ja Magasini tänava nurgamajale, kus uue hoone seest paistab inetu pardipojana säilitatud vana maja teise korruse neljandik.

Samas kui puiduseen ähvardab lagunevatest ja mädanikus teise korruse seintest ümbritsevasse uude majja kolida, kogub juba poolteist aastat kestnud naabritevaheline tüli kohtus tuure.

Uues majas elada ei saa

“Mina sinna elama minna ei saa. Naaber pidurdab nii, kuis jaksab,” ütles maja alumise korruse omanik ja renoveerimise algataja Andres Kokk.

Aasta tagasi kirjutas Päevaleht Tallinn, kuidas Koka teise korruse naaber ei andnud maja ümberehituseks luba.
Kokk tellis seepeale ekspertiisi, avastas puiduseene ja maja halva olukorra ning lammutas kogu ülejäänud maja ära, jättes teise korruse tülika naabri korteri justkui kanajalgadele alles. Naaber siis oma korterisse ei pääsenud.

Pärast seda ehitas ta naabri 16-ruutmeetrisele korterile ümber uhiuue maja, kus keegi paraku elada ei saa.

Nimelt ei anna säästva arengu ja planeerimise amet hoonele kasutusluba. “Kasutusluba sinna ei tule, enne kui maja on väljastpoolt korda tehtud,” ütles järelevalve osakonna juhtivspetsialist Tiit Vahe.

Samuti ei saa elada renoveerimata majaosas – Koka algatatud kohtuasja käigus kanajalgadel korter arestiti.
Korteri omaniku toonase ametliku esindaja, praegu küll kõrvale jäänud advokaadi Taivo Ruusi sõnul ei olnud tema klient ehituse ega selle eest maksmisega nõus, kuna tööks puudus ehitusluba. “Kuus kuud ehitati, ja linn ei viitsinud isegi trahvi teha, ehkki seadust oli rikutud,” märkis Ruus.

Tagantjärele ehitusluba siiski saadi, ent naabritevaheline tüli oli juba liiga kaugele arenenud. Kokk nõuab, et naaber ehitaks ise korraliku välisseina ja maksaks kandekonstruktsioonide jm üldise ehituse eest osamakse, umbes 40 000 krooni.

Ruusi sõnul aga ei arvesta Kokk üldse oma naabri õigustega. Näiteks ehitati uus maja vanast suuremaks, kuid naaber ei saa sellest tuhkagi.

Samuti ei tule ostust-müügist midagi välja – kahe naabri rahaline hinnang korterile ei lange vähimalgi määral kokku.

Eelmise suvel alanud kohtuprotsesside järgmised istungid on augustis ja oktoobris. “Protsessimine niipea ei lõpe, see võib aastateks venima jääda. Lahenduseks oleks see, et nad lepivad kokku,” sõnas Ruus.
Senikaua võivad linnakodanikud imetleda kesklinna kõige kummalisemalt renoveeritud maja.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.