VE: Pakri pank

05. märts 2008 kl 09:05
EPLOnline | Trüki
Ats Luik

Toimetaja: Ats Luik Autor: Ulvar Käärt
Foto: Rauno Volmar

Pakri pank kärises tormide ja vihmase talve tõttu lõhki.

Möödunud nädalavahetusel, ööl vastu laupäeva varises Paldiskist põhja poole jääva Pakri panga küljest alla pea neljakümne meetri pikkune ja paari meetri laiune paelahmakas. Hiiglasliku paekamaka allalangemise tagajärjel tekkinud väring aga raputas paeastangusse uue, praeguseks kohati juba pooleteise meetri laiuse prao.

Geoloog Rein Einasto sõnul on looduskaitsealune Pakri pank üks väheseid kohti, kus meri paeastangut murrutab. Seepärast peab ta juhtunut täiesti normaalseks.

“Loodetorme, mis risti vastu panka peksavad, on viimastel aastatel järjest rohkem olnud ning panga alumist liivakivikihti uuristamise eest kaitsnud rusuvalli on meri ära kandnud,” selgitas Einasto. “Liivakivi uuristamise tõttu on pangal ka varingud intensiivistunud.”

Tänavuse vihmase talvega aga vettisid pangas olevad praod korralikult läbi ning vesi hakkas neid jäätumisel laiemaks paisutama. Kuna paekihi all olev savikas kiht on aga märjana ideaalne libisemispind, peab Einasto vaid aja küsimuseks, kui uus lahmakas alla variseb.

Kuigi praegu Pakri pangal nähtav on parajalt haruldane vaatepilt, soovitab Einasto huvilistel paelõhest eemale hoida. “Kohe kindlasti ei tohiks üle prao hüpata, kuna varisemisohus paetüki võib väiksemgi mõjutus tasakaalust välja viia,” selgitas geoloog.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.