VE: Paul Keres 90

Anatoli Karpov ja Viktor Kortšnoi: Keresest saanuks maailmameister!

Jaan Jürine, 06.01.2006

Ruut Male

Endised malekuulsused mälestavad täna kollokviumiga neli aastakümmet maailma maleeliiti kuulunud Paul Kerest tema 90. sünniaastapäeva puhul.

Maailmameister Anatoli Karpov ja temaga kaks MM-matši mänginud Viktor Kortšnoi väljendasid eile ühist arvamust – Keresest saanuks soodsama tähtede seisu korral maailmameister. “Kui Keresel õnnestunuks 1944. aastal okupeeritud Eestist põgeneda, jõudnuks ta tiitlini oma parimas maletajaeas,” leidis Kortšnoi.

“Puhkenud sõda tõmbas Kerese plaanidele kriipsu peale. Muidu jõudnuks ta nii või teisiti matšini Aleksander Alehiniga. Ja oleks vananevat maailmameistrit ilmselt võitnud,” ütles Karpov.

Malekuulsus Karpov esineb täna televisioonis Urmas Oti autorisaates. “Mina oleksin nõus esinema ka koos Kortšnoiga. Tema ütles lõpuks ära,” rõhutas Karpov. “Poleks olnud ikkagi sobiv,” selgitas Kortšnoi, kes veel 74-aastasena ütleb end malet armastavat.
 

Kortšnoi on üks neist, kes täna kollokviumil esinevad. “Paul Keresest võiksin kirjutada terve raamatu. Tundsin ja austasin teda alates 1952. aastast.” Kõnepuldis ja saalis mälestavad Eesti malekuulsust terve rida selle spordiala suuri nimesid. Eksmaailmameister Boris Spasski, FIDE ekspresident Fridrik Olafsson, sakslased Wolfgang Unzicker ja Lothar Schmid, venelased Juri Averbahh ja Mark Taimanov, Jan Timman ja Gennadi Sossonko Hollandist jne.

Spordiselts Kalevi korraldataval kiirturniiril algab täna 21 suurmeistri osavõtul A-turniir, mis selgitab kuus maletajat, kes pääsevad laupäeval algavale peaturniirile. Sinna saavad otse Vassili Ivantšuk, Karpov, eksmaailmameister Rustam Kasimdžanov ja Aleksei Širov.

Eesti Päevaleht
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.