VE: Peterburi Jaani kirik

Peterburi eestlaste Jaani kiriku kohal lasub lammutamishirm

29.10.2007 00:01Kai Kalamees, Postimees 

Keerulise saatusega Peterburi Jaani kirik vajab järgmisel aastal ilmtingimata korralikku rahasüsti, sest vastasel juhul võivad Venemaa suurlinna võimud räämas kirikuhoone lammutada.

 
Peterburi kesklinnas Maria teatri ja konservatooriumi vahetus läheduses asuv ja poolteist aastasada tagasi eestlaste annetustest valminud Jaani kiriku hoone on suure kultuuriajaloolise tähtsusega.
Foto: Eesti Kirik

Sellisele ohule viitas riigikogu kultuurikomisjonis oma haldusala eelarvekava tutvustamas käinud kultuuriminister Laine Jänes.

«Me ei saa tegemata jätta Peterburi Jaani kirikut, kuna Peterburi linn ise soovib aastaks 2009 restaureerida oma Maria ooperiteatri, mis asub Jaani kiriku vahetus läheduses. Nad on andnud märku, et kui me kirikut korda ei tee, siis nad võtavad selle maha,» tunnistas Jänes.

«See oleks Eesti riigile erakordselt ebameeldiv hetk,» kinnitas reformierakondlasest kultuuriminister. Jaani kiriku restaureerimistööde rahastamise jätkamine annab kultuuriminister Jänese sõnul tugeva poliitilise signaali ka ida suunas.

Kuigi järgmise aasta eelarvekava kasvatab tänavusega võrreldes neli korda pühakodade restaureerimisele minevat summat, ei leia sealt praegu Peterburis asuvat kirikut. Postimehe andmetel on olemas laiem poliitiline tahe leida enne eelarve teist lugemist vajalik summa, mis ilmselt jääb kolme kuni nelja miljoni krooni kanti. Võimalik, et selleks tuleb teha kultuurieelarve sees ümbertõstmisi.

Legendaarne Peterburi Akadeemiline Maria Ooperi- ja Balletiteater ning Peterburi eestlasi ühendanud Jaani kirik on kaasaegsed, mis võivad peagi tähistada 150. sünnipäeva.

1859. aastal asuti ehitama keiserlikku Maria teatrit ja pandi nurgakivi Jaani kirikule, mille ehitasid eestlaste rahaga eesti ehitusmehed. Kuni 2000 inimest mahutanud neoromaani stiilis kiriku võõrandas Nõukogude võim 1930. aastal ja võttis seejärel maha kiriku tornid.

Hoones on asunud laod, töökojad ja ehitustrusti kontor. Kümne aasta eest anti kirikuhoone kohalikule Jaani kogudusele tähtajata kasutusele. Kiriku taastamine on kulgenud aga üle kivide ja kändude ning rahanappuse tähe all.

Muinsuskaitseamet saab uuel aastal jõuliselt edasi minna pühakodade programmiga, millele eelarve annab kokku 28,6 miljonit krooni. Summa lõpliku jaotuse otsustab programmi juhtnõukogu, ütles kultuuriministeeriumi pressiesindaja Katrin Arvisto.

Raha kirikutele

Kultuuriministeeriumi eelarvest pühakodade investeeringud 2008. aastal (kroonides):

• 4 miljonit – Tartu Jaani kirik, laenu tasumine

• 10 miljonit – Narva Aleksandri kirik, torniehitus ja maa-aluse abihoone rajamine

• 5 miljonit – Kuressaare Laurentsiuse kirik, projekteerimine ja ehitustööd

• 10,5 miljonit – Tartu Pauluse kirik, projekteerimise lõpetamine ja ehituse alustamine 2007. aasta lisaeelarvest:

• 1,5 miljonit – Paide püha Risti kirik, ehitustööd

• 5 miljonit – Tallinna Jaani kirik, viimase laenuosa tasumine

• 3,5 miljonit – Tartu Pauluse kirik, projekteerimise lõpetamine ja ehituse alustamineAllikas: kultuuriministeerium

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.