VE: raketi-intsident Gruusias

Eesti spetsialistid: Gruusiasse heidetud rakett oli pärit Venemaalt

22. august 2007 kl 14:55
EPLOnline
Toimetaja: Madis Taras
 
Gruusias neli päeva raketiintsidenti uurinud Eesti õhuväe brigaadikindrali Vello Loemaa sõnul oli tegemist sihilikult riigi territooriumile heidetud raketiga, mis oli valmistatud Venemaal.
 
rakett.jpg:

Gruusiasse Tsitelubani küla lähistele heidetud rakett õnneks ei plahvatanud. Foto Reuters
 

Gruusia kaitseministeeriumi palvel viibisid õhuväe brigaadikindral Vello Loemaa ja leitnant Märt Mägi neli päeva Gruusias ja uurisid rahvusvahelise ekspertgrupi koosseisus riigis kuuendal augustil toimunud raketiintsidenti.

Vello Loemaa sõnul on tõenäoline, et kuuendal augustil heitis Gruusias raketi Vene Föderatsiooni õhuväele kuuluv ning maa sihtmärkide hävitamiseks mõeldud pommilennuk Su-24M.

Lisaks eestlastel kuulusid viieliikmelisse töörühma Poola ja Suurbritannia eksperdid.

Vello Loemaa sõnul selgitas ekspertgrupp välja, et kuuendal augustil rikuti kolmel korral Gruusia suveräänset õhuruumi ning kolmandal 11 minutit kestnud õhuruumi rikkumise käigus tulistati rakett välja lennukist, mis suundus seejärel Venemaa õhuruumi.

Kaitseministeeriumi telekommunikatsioonibüroo side- ja infotehnoloogia osakonna radarispetsialist leitnant Märt Mägi sõnul on Vene pommilennuki õhupiiri rikkumised on selgelt fikseeritud Gruusia tsiviil- ja militaarradarite poolt.

Vello Loemaa kinnitusel oli õnneks mittelõhkenud raketi näol tegemist raadiokiirgust eritavate sihtmärkide hävitamiseks mõeldud raketiga.

Loemaa sõnul lubavad raketi markeeringud järeldada, et see on valmistatud orienteeruvalt 1992 aastal Venemaal.

Ekspertide hinnangul oli lask tehtud väga väikeselt distantsil ja mitmete asjaolud kokkulangevuse tõttu võib vaid oletada miks rakett ei lõhkenud.

Venemaa eitab siiani seotust kuuendal augusti toimunud raketiintsidendiga ning on väitnud, et Vene õhujõudude lennukid tol päeval selles piirkonnas ei lennanud. 

 

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.