VE: Rakvere Linnaorkester

Linnaorkester astub teise kümnesse

Täpselt nädala pärast tähistab Rakvere Linnaorkester oma kümnendat sünnipäeva. Tähtpäeva puhul ilmub orkestrilt CD-plaat ning antakse uhke kontsert.


Kümneaastase Rakvere Linnaorkestri ridades teeb kaasa mõniteist muusikut, kes ei pelga ka raskemat repertuaari. Foto: Arved Mägi

Orkestri asutaja ja muusikaline juht Jüri Takjas, kes peab seda kollektiivi üheks tähtsamaks asjaks oma elus, nimetab kümnendit küll raskeks, aga samas loovaks ja põnevaks.

Värvikas seltskond pillimehi

Kuigi orkestriski tuleb ette nii tõuse kui ka langusi, nagu elus ikka, minnakse entusiastlikult edasi. Koos on väga värvikas seltskond pillimehi erinevalt elualalt ning orkester on tänaseni koos püsinud peaaegu algkoosseisus.

Rakvere Linnaorkester asutati 1992. aasta sügisel, kui idee autorid Jüri Takjas, Vallo Vildak ja Peep Pihlak otsustasid kutsuda kokku kohapealsed võimekad pillimehed, kellega saaks ka nõudlikumat repertuaari mängida. Neid saabuski paras orkestri jagu mehi ja, mis peamine – kõik omakandi muusikud.

Jüri Takjas tunnustab tollast kultuurilembelist linnapead Tiit Kullerkuppu ja kultuurinõunikku Riina Rillot – ilma nende toetuseta olnuks raske alustada.

Ja linna esinduskollektiiviks jäädigi, sest oli ju linnaorkester ainuke punt, kes suuteline mängima tsermoniaalmuusikat. Ajapikku on linnapoolne toetus küll vähenenud, kuid eks ole see seletatav tõigaga, et toetuse nõutajaid on juurde tulnud.

Põhiteemaks dzhässmuusika

Rakvere Linnaorkestri repertuaari valik ulatub varajase muusika töötlusest kuni Eesti dzhässini, kindel koht on eesti heliloomingul.

Mitme traditsiooni, nagu iga-aastane jõulukontsert linlastele ja purskkaevu pargi suvised esinemised, on linnaorkester tuntud ka Eesti eurolaulude vallatu töötlejana.

Jüri Takjas räägib, et kui alguses harjutati kaks korda nädalas, siis nüüd on harjutustihedus taandunud ühele korrale. “Eks elutempo on muutunud ja meestel pole pillimänguks enam nii palju aega,” tähendab ta.

Stiimulit tegutseda annavad kõiksugused väljasõidud. Esinemisi pole suurele kollektiivile just lihtne leida, sest bigbändi muusika ei kuulu ju kommertsi sekka. Siiski kuivale pole jäädud.

Näiteks kahe aasta tagusel Tabasalu bigbändide festivalil oldi ainuke kollektiiv väljastpoolt Tallinna. Vahele ei jäeta ka laulu- ja tantsupidusid ning välisesinemistest meenutatakse mõnusa muigega tänagi kunagist sõitu Sigtunasse, kus mängiti mustad kikilipsud ees suure mürina sees maanteetrassi ja raudtee vahel.

Orkestri muusikaline juht, Otsa-kooli ja Eesti Muusikaakadeemia lõpetanud Jüri Takjas, kes on oma sõnul üdini puhkpilli- ja dþässiusku, usub ka kestvat nende pillimeestega, kellele ümmarguse tähtpäeva saabumine, annab kindlasti uut indu.

Ta toob esile kõik pillimehed, kes tükikese endast orkestrile andnud ning tunnustab väga linnaorkestri asjaajat Vallo Vildakut, ilma kelleta kasvaks orkestrivedamine üle pea.

Koos Loobi ja Alaverega

Rakvere Linnaorkester andis 1995. aastal välja helikasseti “Jazz”. Orkestrantidest on moodustatud mitmesuguseid ansamblikoosseise, näiteks tuntuimana saksofonikvartett.

Rakvere Linnaorkester tähistab oma 10. sünnipäeva kontserdiga kogu tegevuse vältel orkestrile proovideks peavarju andnud Rakvere Gümnaasiumis 9. novembril algusega kell 18.

Juubelikontserdil teevad kaasa vanameister Uno Loop, Taimi Alavere ja Indrek Tamm. Kontserti juhib Vello Mikk Eesti Raadiost.

Varem on koostööd tehtud nii Gerli Padari kui ka teiste lauljatega, samuti Virumaa Poistekoori, Tarvanpää Seltsi, Virumaa Kontsertorkestri ja Rakvere meeskooriga.

Värskel CD-l kuuleb salvestusi 1995., 1997. ja 2002. aastast.

LINNAORKESTER:

Orkestrisse kuuluvad: Jüri Takjas (altsaksofon), Ergo Kärmik (altsaksofon), Peep Pihlak (tenorsaksofon), Vambola Veddel (baritonsaksofon, klarnet), Heiko Lippasaar (trompet), Madis Ruben (trompet), Heiko Põdersalu (trompet), Tarmo Põlluste (tromboon), Edvin Lips (metsasarv), Jaan Bobõlski (eufoonium), Aare Vilba (eufoonium), Toomas Rannu (kitarr), Märt Kõrgesaar (basskitarr), Vallo Vildak (trummid, tuuba).

–>Aarne Mäe
aarne@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.