VE: Riigikogu korruptsioonikomisjon

Rahvaliit algatas korruptsiooni-komisjonis võimupöörde
08.05.2003

Rahvaliit kutsub Riigikogu nn korruptsioonikomisjonis kunstlikult esile uued juhivalimised, et kukutada kohalt praegune esimees Eiki Nestor (Mõõdukad) ja asendada ta senise aseesimehe rahvaliitlase Margi Einiga.

Margi Ein esines eile komisjoni istungil tagasiastumisavaldusega, mille ametlikuks põhjenduseks oli, et Rahvaliidu fraktsioon ei pea võimalikuks tema edasist töötamist korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjoni aseesimehe kohal. «See ei ole seotud minu isikuga ega olnud ka minu initsiatiiv, ma täitsin fraktsiooni otsust,» kinnitas Ein Postimehele.

Eini tagasiastumine toob automaatselt kaasa komisjoni uue esimehe ja aseesimehe valimise, sest neid valitakse koos põhimõttel, et enim hääli saanu saab esimeheks ja teiseks jäänu aseesimeheks.

Kombinatsioon

Komisjoni esimehe koht kuulub vastavalt koalitsioonileppele Rahvaliidule, kuid eelmisel nädalal aset leidnud valimistel said komisjoni etteotsa kandideerinud Margi Ein ja Eiki Nestor võrdselt hääli 3:3. Vastavalt seadusele heideti võrdse häälte arvu korral liisku ja juhikoht läks Nestorile, mis oli aga vastuolus koalitsiooni kavaga.

Asjade sellise käiguga rahulolematu Rahvaliit otsustas korraldada Nestori kukutamiseks poliitilise kombinatsiooni, pannes esimest korda Riigikokku valitud Margi Ein tagasi astuma, et esile kutsuda uued komisjoni juhtide valimised.

Ein ütles Postimehele, et on valmis uuesti kandideerima, kui tema kandidatuur esitatakse. Küsimusele, kas talle ei näi säärases kombinatsioonis osalemine imelikuna vastas Ein, et «seda võib võtta nii või naa.»

Ein kinnitas samas, et tema arvates tuleks Eiki Nestor komisjoni esimehe kohal kahtlemata toime. «Ma võin ka tema poolt hääletada,» vastas Ein küsimusele, kas ta on valmis uutel valimistel Nestori kandidatuuri toetama.

Kes oli süüdi?

Rahvaliidu fraktsiooni esimees Jaanus Männik ütles Eini tagasi astuma panemist kommenteerides, et koalitsioonilepe on tervik nig seda tuleb täita.

«Me oleme opositsiooniga komisjonide juhtide kohtade üle võrdlemisi avatult ja demokraatlikult arutanud ja enamikul juhtudest on jõutud konsensusele. Korruptsioonikomisjoni juhtide valimise puhul oli tegu selle kokkuleppe rikkumisega, mis meil opositsiooniga saavutatud oli. Nad on ise seda rikkumist tunnistanud ja on valmis seda korrigeerima,» ütles Männik.

Samas ei soovinud ta täpsustada, kes on tema viidatud «nad», kes kokkulepet rikkusid. Mõõdukad ja Isamaaliit on eitanud kokkuleppeid.

Osa allikaid on viidanud spekulatiivsele võimalusele, et komisjonis Keskerakonda esindav Evelyn Sepp hääletas kas juhtnööridest lähtudes või neid mingitel kaalutlustel ignoreerides Nestori poolt, kuid need viited on kinnitamata ega pruugi olla tõesed.

Mõõdukas Eiki Nestor nentis tekkinud situatsiooni kohta, et kõik toimus kooskõlas kodukorra seadusega. «Kuid ju siis keegi hakkas muret tundma, et võib selgeks saada, kui suur on tegelikult äraostmatute hind.»
Riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjon on kõrgete ametiisikute majandushuvide deklaratsioonide hoidja ja korruptsioonikahtluste kontrollija.

Erikomisjon kontrollib majanduslike huvide deklaratsioonides esitatud andmete õigsust, tagab deklaratsioonide nõuetekohase hoidmise ja avalikustamise. Samas on tema ülesandeks järelevalve Riigikogu liikmete töökoha- ja tegevuspiirangute täitmise üle.

Toomas Mattson
toomas.mattson@postimees.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.