VE: Saakašvili, Mihhail – Gruusia president

Gruusia esimeseks leediks saab hollandlannaAadu Hiietamm, SLÕL, neljapäev. 8. jaanuar 

Reuters
GRUUSIA ESIPAAR: Eelmise presidendi Eduard Ševardnadze kukutamist juhtinud ja pühapäeval presidendiks valitud 36aastane jurist Mihhail Saakašvili koos endast aasta noorema abikaasa Sandra Roelofsiga.

Gruusia äsjastel presidendivalimistel ülivõimsa võidu võtnud Ühtse Rahvusliku Liikumise juhi Mihhail Saakašvili põhinõuandjaks ja taganttõukajaks saab pidada tema abikaasat – hollandlannat Sandra Roelofsit.

 
Mihhail Saakašvili kuulutas end presidendivalimiste võitjaks pühapäeva õhtul pärast valimisjaoskondade sulgemist. Pressikonverentsil ajakirjanike ette tulles kutsus ta enda kõrvale abikaasa Sandra, kes tänas valijaid inglise, gruusia, prantsuse ja vene keeles. Mihhail jälgis abikaasa etteastet varjamatu uhkustundega.

«Ma olen nii õnnelik, et kõik meie lootused on täitunud,» tsiteerib ajaleht The Times 35aastast Sandrat. «Meile on see tohutu vastutus. Miša oskab inimestega töötada, ta on selleks valmis. Ta on täis energiat ja lootusi ja tahab luua uue maailma,» ütles vastne Gruusia esimene leedi.

Tutvusid Strasbourgis

Sandra Roelofs tutvus noore grusiini Mihhail Saakašviliga 1993. aastal Strasbourgis, kus nad õppisid rahvusvahelist õigust. Sandra tahtis pärast õpingute lõppu sõita Somaaliasse tööle humanitaarorganisatsiooni, kuid Mihhailil õnnestus teda ümber veenda. Noored sõitsid koos New Yorki, kus Mihhail asus õppima Columbia ülikooli. Varsti nad abiellusid.

Kui Mihhail pöördus tagasi Gruusiasse, et asuda tööle president Eduard Ševardnadze lähikonnas, sõitis temaga Thbilisisse kaasa ka abikaasa. Sandra asus tööle Punase Risti komitees ja Hollandi konsulaadis. Ta teenis kiiresti ära oma uute kaasmaalaste austuse, sest õppis ära gruusia keele.

Täna kasvatab Sandra kaheksa-aastast poega Eduardi (nime valikul juhinduti tõenäoliselt tollase presidendi eesnimest), konsulteerib Gruusiasse investeerimisest huvitatud väliskompaniisid ja juhib heategevusfondi, mis aitab laste- ja vanadekodusid.

Pidevalt abikaasa kõrval

Sandra populaarsusele aitab kaasa tema fotogeenilisus ja oskus elegantselt riietuda. Temast räägib pidevalt kogu Thbilisi. Presidendivalimiskampaania ajal oli Sandra pidevalt Mihhaili kõrval ja suhtles samuti valijatega.

Hiljutises intervjuus ühele Vene ajalehele ütles Sandra Roelofs, et tema abikaasa uus töö jätab vähe aega perekonnale. «Kuid see, mida ta teeb oma kodumaa jaoks, on sedavõrd tähtis, et võime selle talle andeks anda,» lisas ta.

Sandra sõnul jäävad nad elama tagasihoidlikku Thbilisi kesklinna korterisse, kuigi nende perekonnal oleks õigus kolida luksuslikku valitsusresidentsi.

Gruusia uue presidendi ametissevannutamise tseremoonia toimub seniste plaanide järgi 25. jaanuaril, mis on juhtumisi Eduard Ševardnadze 76. sünnipäev. Mihhail Saakašvilist (36) saab noorim Euroopa riigipea.

Eile hommikul käisid Gruusia endine president Eduard Ševardnadze, riigipea kohusetäitja Nino Burd?anadze ja äsja riigipeaks valitud Mihhail Saakašvili kolmekesi koos Thbilisi Siioni kirikus jõulujumalateenistusel. Burd?anadze selgitas hiljem ajakirjanikele, et sellise kokkusaamise algatus tuli Gruusia kirikupealt Ilia II-lt.

«Me lihtsalt soovisime üksteisele rõõmsaid jõulupühi,» ütles presidendi kohusetäitja.

Saakašvili seevastu väitis Interfaxi/BNSi teatel meediale, et tema Ševardnadzele häid jõule ei soovinud. «See mees kuulub minevikku,» kuulutas presidendiks valitu, kes veel mõni aasta tagasi pidas endist presidenti oma õpetajaks.

 

xxx

(16:28 25.01.2004)

Saakašvili andis ametivande

Uudise pilt
Foto: Reuters

TBILISI, 25. jaanuar (Reuters-AFP-BNS) – Gruusia president Mihhail Saakašvili andis pühapäeval ametivande, saades Euroopa noorimaks valitud riigipeaks kaks kuud pärast Eduard Ševardnadze võimult tõrjumist.

“Mina, Gruusia president, vannun jumala ja riigi ees, et ma kaitsen Gruusia põhiseadust,” ütles Saakašvili (36) Tbilisis parlamendihoone ees.

Tseremooniast võtsid teiste hulgas osa USA välisminister Colin Powell, tema Vene ametivend Igor Ivanov ning Euroopa Liidu esindajana Iirimaa välisminister Brian Cowen.

Pärast vandeandmist mängis orkester Beethoveni üheksandast sümfooniast “Oodi rõõmule”, mille Euroopa Liit on oma hümniks võtnud.

Saakašvili lubas ametisse astumise kõnes hoida Gruusia lääne kursil, parandades samas suhteid ka Venemaaga. Ta rõhutas Gruusia sisemise ühtsuse tähtsust ning lubas tugevdada riigi kaitsejõude. “Me oleme tänulikud ja hindame abi, mida USA on andnud meile aastaid. Me ei vaja Venemaad vaenlasena, me vajame Venemaad sõbra ja tugeva partnerina. Tahan ulatada Venemaale sõbrakäe,” ütles Saakašvili.

Saakašvili sai Gruusia riigipeaks Ševardnadze 76. sünnipäeval. Ekspresident pidulikul tseremoonial ei osalenud.

Saakašvili kogus 4. jaanuaril presidendivalimistel üle 97 protsendi häältest. Saakašvili oli Ševardnadze endine soosik ning töötas lühikest aega tema valitsuses justiitsministrina.

Saakašvili juhtis üleriigilisi protestiaktsioone seoses 2. novembri üldvalimistel toimunud rikkumistega. Niinimetatud roosirevolutsioon kulmineerus 23. novembril Ševardnadze tagasiastumisega.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.