VE: Salinger, Pierre – tippajakirjanik

Suri Pierre Salinger, mees Kennedy siseringist

Tõnis Erilaid, SLÕL, 18. oktoober 2004

Arhiiv
KUULSUSED: President John F. Kennedy ja Pierre Salinger Valges Majas 1961. aastal.

Laupäeval suri Prantsusmaal presidentide John F. Kennedy ja lühiajaliselt ka Lyndon Johnsoni pressisekretär, hilisem telekanali ABC uudistekorrespondent Euroopas Pierre Salinger.

 
Protestiks Ühendriikide praeguse välispoliitika vastu oli Salinger, 79, asunud elama Provence’i, kus tema naine pidas võõrastemaja Le Thon’is Avignoni lähedal. Salingeri ema oli prantslanna.

«Salinger suri südamenõrkusse, mille all ta neli viimast aastat kannatas. Ta oli pärast südamestimulaatori paigaldamist haiglas, kus suri,» teatas ajakirjandusele tema parim sõbratar, USA endine suursaadik Portugalis Elizabeth Bagley.

Salingeri abikaasa Nicole nentis, et president George W. Bushi välispoliitika oli Salingerile vastuvõtmatu: «Bush ei kõlba presidendiks, kinnitas Pierre».

Pierre Salinger alustas ajakirjanikuna ning tema uurimus maffiabossi ja ametiühingutegelase James Hoffa tegevusest 1956. aastal pälvis toonase senaatori John F. Kennedy tähelepanu. Mõne aja pärast sai Salingerist Kennedy lähedane kaastöötaja, kes juhtis tema valimiskampaaniat ja hiljem oli presidendi pressisekretär. Teda peeti Kennedy siseringi truuks liikmeks, presidendi lesega säilisid tal usalduslikud sidemed veel aastaid pärast Kennedy mõrvamist. Tema kuulsaim lause on vastus reporteri küsimusele president Kennedy armukeste kohta: «Kuulge, president töötab 14-16 tundi Ühendriikide hüvanguks, juhib meie sise- ja välispoliitikat. Kui tal pärast seda on veel aega ja jõudu armukeste jaoks, siis millest see kõneleb?»

1964. aastal kandideeris Salinger Ühendriikide Senatisse, kuid kaotas valimistel vabariiklaste esindajale. Hiljem töötas ta ABCs, oli algul telekanali korrespondent Suurbritannias ja Prantsusmaal, hiljem ABC Pariisi büroo juht ja vanemtoimetaja Londonis kuni 1997. aastani.

Legendaarne Salinger maetakse Ühendriikides Arlingtoni rahvuskalmistule, kus puhkavad USA kuulsad mehed.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.