VE: Sputnik – Maa esimene tehiskaaslane

Eestlased aitasid Sputniku lendu jälgida04.10.2007 00:01Valdur Tiit, Tõravere vaatlusjaama juht

Täna 50 aastat tagasi kosmosesse lennutatud Maa esimese tehiskaaslase Sputniku lend ei jätnud puutumata tollast Eesti NSVd.

 

Tehiskaaslaste optiliseks jälgimiseks organiseeriti 1957. aasta suvel Nõukogude Liidus ülikoolide ja astronoomiaobservatooriumide baasil vaatlusjaamade võrk, mis varustati väikeste teleskoopidega ja muu tööks vajalikuga. Ühte sellist vaatlusjaama, Tartu külje all Tõravere observatooriumis, juhtisin mina.

Tartu Riikliku Ülikooli (TRÜ) tollane rektor Fjodor Klement nõustus (eeskirju eirates), et vaatlusmeeskond moodustatakse üliõpilastest. Lisaks pani vaatlusjaama töötajaskond ette, et operatiivsuse suurendamiseks ehitataks spetsiaalne, lihtsalt äravõetava katusega paviljon, kus asuks tööks valmis teleskoobid. Klement oli ka selle ettepanekuga päri.

Uudis pruukosti ajal

Füüsika ja Astronoomia Instituudi direktor Aksel Kipper andis vaatlusjaamale kasutada maatüki Tartu linna tollase piiri lähedal aktinomeetriajaama juures. Viimase ruumides oli ka telefon, mille kaudu tulid oodatava ülelennu ajaks täpsed ajasignaalid.

Sügiseks olid kõik vajalikud ettevalmistused tehtud, jäi üle vaid oodata suursündmust ennast.

Meieni Tartus jõudis teade Sputniku stardist 5. oktoobri hommikul. Mina kuulsin seda oma kodus RIAS-Berlini raadiojaamast, kust tavaliselt sel ajal hommikusöögi kõrvale meeldivat muusikat kuulasin.

Mis siis lahti läks, polnud me osanud ette näha. Rahva uudishimu oli erakordselt suur! Observatooriumi telefon helises pärast ühe kõne lõpetamist kohe uuesti, lisaks tõttasid kohale ajakirjanikud. Elav arutelu pulbitses ka instituudi töötajate hulgas.

Varsti tuli Moskvast ka telegrammiga vaatlusaegade informatsioon (tehiskaaslast oli võimalik jälgida kas veidi pärast päikese loojumist või enne tõusmist) ja peagi saime oma oskused proovile panna. Kõik läks hästi, üliõpilased-vaatlejad tulid oma ülesannetega korralikult toime ja meie soovide järgi ehitatud paviljon õigustas end igati.

Üldsuse suurt huvi arvestades esitasime Eesti Raadiole ettepaneku edastada informatsiooni Sputnik-1 Eestis nähtavate ülelendude kellaaegade ja vaatlussuundade kohta.

See palve võeti vastu ja võib-olla oli Eesti Raadio maailmas ainuke, kes pikka aega päevauudistes sellist teavet levitas.

Raadio hoidis kursis

Pole ka ime, sest oli ju alanud uus, kosmoseajastu. Sputnik-1 tekitas suurt elevust mitte ainult ühel kuuendikul planeedist, vaid ka läänemaailmas.

Nimelt ei uskunud küllap ükski lääneriik enne sputniku orbiidile saatmist, et Nõukogude Liit selliseks ettevõtmiseks valmis on.

Muidugi aitasid nõukogudemaa juhid sellise eksiarvamuse kujunemisele kaasa, varjates oma teadlaste saavutusi ja võimeid.

Seetõttu pole mingi ime, et sputniku lend ei tähendanud läbimurret mitte ainult riikidevahelistes suhetes, vaid ka kogu tehnikamaailmas. Paljusid esmakordselt sputniku orbiidilesaatmisel kasutatud toona revolutsioonilistest tehnilistest lahendustest kasutame siiani näiteks side- ja navigatsioonivaldkonnas.

xxx

Kosmoseajastu start: Venelaste sputnik sündis kogemata?

04.10.2007

 

Välisajakirjanduse põhjal Triin Tael
www.sloleht.ee

Täna 50 aastat tagasi startis kosmosesse maailma esimene tehiskaaslane Sputnik. Kuid NSV Liidu hiiglaslik triumf külmas sõjas sündis tegelikult kogemata.

Nüüd, kui Sputniku tähelennust on möödas pool sajandit, selgub, et see polnudki oivaliselt planeeritud strateegia, demonstreerimaks kommunismi võitu Lääne üle, kirjutab Associated Pressi reporter Vladimir Isatšenkov.

Maailma esimene tehiskaaslane sündis üheainsa teadlase meeletu mõtteuiu tulemusel. Tema meeskond nuias välja raketi, kopsis kokku satelliidi ning suutis umbusklikku Kremlit veenda kosmoseajastut avama. Ning see vilkuv tuluke, mida kogu maailm öisest taevast vaatama kogunes, polnud muud kui Sputniku kanderaketi teine osa. Nõnda väidab üks Nõukogude kosmoseprogrammi loojaid Boriss Tšertok.

95aastane Tšertok on pidanud aastakümneid vaikima. Tema ning kosmoserakettide ja -laevade peakonstruktori Sergei Koroljovi nimi olid riigisaladus. Nüüd aga on auväärses vanuses Tšertok saanud võimaluse väljendada uhkust, mida ta tunneb oma osa üle kosmoseuuringute ajaloos.

“Need esimesed raketid olid kõik meile nagu armastatud naine,” ütleb ta. “Olime igasse raketti armunud, tahtsime meeletult, et ta start õnnestuks. Andsime südame ja hinge, et teda lendamas näha.”

Mõeldi sõjalise raketi peale

Maailma esimene tehiskaaslane sündis endiste teadlaste väitel hoopis teistsuguse Nõukogude programmi tulemusel. NSV Liit töötas meeleheitlikult välja raketti, mis suudaks USAd vesinikupommiga rünnata. Kuna lõhkepea suurust ei osatud veel ennustada, ehitati ballistiline rakett R-7 tohutu telgkoormusega. “Palju võimsamaks kui kõik, mis ameeriklastel oli,” ütleb raketiinsener ja kosmonaut Georgi Gretško (76) Associated Pressile.

Toona konkurentsitult vägev R-7 osutus oivaliseks abivahendiks, et teha midagi, mida varem polnud tehtud – lennutada orbiidile objekt. “Sputniku esiletõusu peamine põhjus oli külma sõja atmos-fäär ning meie võidujooks ameeriklastega,” kinnitab Tšertok. “Sõjaline rakett oli põhiline, millest me toona mõtlesime.”

Kui lõhkepeaprojekt jooksis ummikusse, haaras Nõukogude kosmoseprogrammi isa Koroljov võimalusest. Olles ühtaegu visionäärlik teadlane ja raudse tahtega organisaator, veenis Koroljov Kremlit tehiskaaslast välja saatma. Ta toonitas, et Ühendriikidel on plaanis rahvusvahelise geofüüsika-aasta 1958 raames satelliit kosmosesse lennutada. Valitsus andis 1956. aasta jaanuaris nõusoleku, kuid sõjavägi tahtis raketti pommiprojekti jaoks jätta. “Nad pidasid satelliiti mingiks mänguasjaks, Koroljovi tobedaks fantaasiaks,” seletab Gretško.

Nõukogude Liidus oli väljatöötamisel vägev teadussatelliit, kuid Koroljov teadis, et selle sünd võtab liiga kaua aega. Nii andis ta oma meeskonnale korralduse visandada kähku valmis üks primitiivne orbiiter. See sai nimeks “lihtsaim satelliit” – Prosteišij Sputnik ehk PS-1. Esimese satelliidi trajektoori projekteerinud Gretško üritas koos teiste noorte inseneridega Koroljovi veenda, et too lisaks Sputnikule mõned teaduslikud instrumendid. Kosmoseprogrammi juht keeldus, viidates ajanappusele. “Kui Koroljov oleks meid kuulanud ja pardale rohkem varustust paigaldanud, oleksid kosmoseajastu avanud ameeriklased,” tunnustab Gretško kosmoselegendi ettenägelikkust.

Ülinapid tähtajad, start 2 päeva varem

Vaid 83,6 kilo kaalunud Sputnik, millel oli kaks raadiosaatjat ja neli antenni, ehitati valmis vähem kui kolme kuuga. Varasema projekti kohaselt pidanuks satelliit olema koonusekujuline, kuid Koroljovil oli teine ettekujutus. “Maakera on kerakujuline ja selle esimene tehiskaaslane peab samuti kerakujuline olema,” meenutab Koroljovi kauane asetäitja Tšertok põhjendust. Sputniku pind oli laitmatult poleeritud, et kõrvale kallutada päikesekiiri ning ennetada ülekuumenemist.

Esialgu pidi Sputnik startima 6. oktoobril 1957. Ent Koroljov kahtlustas, et USA võib oma tehiskaaslase päev varem teele saata. KGBl paluti seda versiooni kontrollida, kuid teooria ei leidnud kinnitust. Ent Koroljov ei kavatsenud riskida. Ta loobus mõningatest viimase hetke testidest ja nihutas stardi kaks päeva ettepoole, 4. oktoobrile. “Koroljov mõistis paremini kui ükski teine, kui tähtis on avada kosmoseajastu,” põhjendab Gretško. “Maakeral oli miljard aastat olnud vaid üks kuu, ja ühtäkki pidi ta saama teise, tehiskuu!”

Sputnik prahvatas teele Kasahstani liiduvabariigi stepist ning saatis Maa poole kõigi aegade kuulsaima piiksu. Koroljov raporteeris riigijuht Nikita Hruštšovile projekti õnnestumisest. Telefonikõne ajal oli Hruštšovi kõrval tema poeg Sergei, kes meenutas hiljem, et nad kuulasid ära satelliidi piiksatused ja heitsid magama. “Tol hetkel ei mõistnud me päriselt, millega olime hakkama saanud,” tunnistab Tšertok. “Võidujoovastus tabas meid alles hiljem, kui kogu maailm hulluks läks. Alles neli-viis päeva hiljem mõistsime, et see oli tsivilisatsiooni ajaloo pöördepunkt.”

USAs Browni ülikoolis rahvusvaheliste uuringute instituudis töötav Sergei Hruštšov ütleb samuti, et toona pidasid tema isa ja ta ise, Koroljovi meeskond ja riigi ladvik Sputnikut üheks järjekordseks teaduslikuks saavutuseks, mis näitas, et Nõukogude majandus ja teadus on õigel teel.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.