VE: Sumatra maavärin (26.12.2004)

Sumatra maavärin raputas kogu planeeti

20.05.2005 09:05PM Online

Möödunud aasta 26. detsembril surmavaid tsunamisid põhjustanud Sumatra maavärin kestis rekordiliselt pikka aega ning tekitas merepõhjas enneolematuid kahjustusi, vahendab CNN ajakirjas Science avaldatud seismoloogide rahvusvahelise töögrupi uuringut.

Sumatra.JPG:

Phuketi saar hiidlaine rünnaku hetkel. Foto: Scanpix

USA maavärinaspetsialist Charles Ammon selgitas, et kui keskmise tugevusega maavärin kestab tavaliselt paar sekundit, siis Sumatra maavärina kestvuseks oli 8,3 kuni 10 minutit.

Maavärinas vabanes energiakogus, mis on võrreldav 100 gigatonnise tuumarelva plahvatusega, sõnas Roger Bilham Colorado ülikoolist.

India ookeanis toimunud maavärin tekitas merepõhja peaaegu 1300-kilomeetrise lõhe.

Teadlaste arvutuste kohaselt rappus maa murrangupiirkonnas üles-alla keskmiselt 5 meetrit, ent mõnes kohas koguni 20 meetrit.

Kui esialgu hinnati maavärina tugevuseks 9.0 magnituudi, siis nüüd arvatakse, et Sumatra maavärina tugevus oli koguni 9,1-9,3 magnituudi Richteri skaalal.

Sumatra hiigelmaavärin raputas teadlaste kinnitusel kogu planeeti.

«Globaalselt oli see maavärin piisavalt tugev, et raputada tervet planeeti umbes poole tolli või sentimeetri võrra. Me nägime liikumist kõikjal, kus meil olid instrumendid,» teatas Ammon.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.