VE: Sumera, Lepo – helilooja

 

Heliloojad võistlevad Sumera auks 

Heili Vaus-Tamm, laupäev, 5. aprill 2003 

Täna õhtul peab žürii Estonia kontserdisaalis selgitama Eesti esimese rahvusvahelise heliloomingukonkursi võitjad.

Lepo Sumera nimelisele konkursile laekunud 91 töö hulgast kuuleb ERSO ja dirigent Olari Eltsi tõlgenduses avalikul kontserdil Naomi Sekiya (Jaapan), Nicolas Gilberti (Kanada), Evrim Demireli (Türgi), Tõnu Kõrvitsa (Eesti) ja Alberto Colla (Itaalia) orkestriteoseid.

Parima teose heliloojat premeeritakse 5000 euroga, teine koht saab 3000 ja kolmas 2000 eurot. Hindajateks on heliloojad Hillborg ja Ledenjov Rootsist/ Venemaalt ning Eino Tamberg, Erkki-Sven Tüür ja Olari Elts. Kuna heliloojad on ise kõik kohal, selgub teoste järjekord proovide käigus.

Alberto Colla (35) on võitnud järjest üheksa heliloomingukonkurssi, tema teosed on maailma tippkollektiivide kavas. Oma muusikas keskendub ta intervallide, teemade jm sümboolikale. “Orkestrikäekirja” eeskujudeks on möödaniku suurkujud Galuppist Stravinskini, värvi annavad uurimistööd Lähis-Ida ja Aafrika rahvaloomingust.
Evrim Demirel (26) õpib alles Hollandis jazz-klaverit ja kompositsiooni. Pala “Evolutsioon” ehitusmaterjalideks on helilooja sõnul loomine, areng, võitlus.

28-aastane kanadalane Nicolas Gilbert on esinenud mitmetel maailma festivalidel. Naiiv-serialistlik teos jutustab mütoloogiast, seeriaprintsiipi kasutab ta harmoonia ja meloodia alusena.

Leebelt neoimpressionistliku helilooja ja ka stiilse popmuusika arranžeerijana tuntud Tõnu Kõrvits (34) kirjutas oma teose Edgar Allan Poe poeemile müstilise maa Eldorado otsimisest.

USA ülikoolide doktorikraadiga Naomi Sekiya üheosalises konkursiteoses “Lainetus” vastandatakse erinevaid tämbreid ja dünaamikat.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.