VE: Swift-Tuttle – Maale ohtlik komeet

Astronoomid leidsid Maale ohtliku komeedi
02.06.2005 12:59PM Online

NASA spetsialistide koostatavasse Maale potentsiaalselt ohtlike kosmoseobjektide nimekirja lisati komeet Catalina 2005 JQ5, mis on praegu suurim jälgitav objekt ja võib planeediga kokku põrgates põhjustada laialdasi kahjustusi, kirjutab New Scientist.

Tuttle.JPG: Swift-Tuttle komeet. Repro 

Ainus teadaolev peaaegu kindlasti kauges tulevikus Maa või Kuuga kokku põrkav komeet on Swift-Tuttle. Foto: Repro

Catalina nimekirja lisamine annab muuhulgas märku jätkuvast ebaselgusest, kas Maale on ohtlikumad asteroidid või komeedid.

Varasemate uuringute kohaselt on komeedilöögi proportsionaalset riski hinnatud vahemikku 1-50 protsenti ning värskeimad andmed paigutavad selle pigem prognoosi alumisse serva.

Ent komeetide ohtlikkust tõstab nende suurem liikumiskiirus ja raskemini tuvastatav orbiit, mistõttu võivad teadlased kokkupõrkekursil olevat komeeti märgata alles siis, kui see on meie planeedile juba väga lähedale jõudnud.

Catalinat märgati esimest korda 6. mail ning esialgu peeti seda asteroidiks.

Hiljem selgus siiski, et tegemist on komeediga, sest sellest tehtud fotol on selgelt näha neile objektidele omast «ähmasust,» mis on põhjustatud komeedist eralduvast jääst ja tolmust.

Komeedi läbimõõduks hinnatakse esialgu 980 meetrit, ent tõenäoliselt korrigeeritakse seda arvu pärast täpsemaid uuringuid allapoole.

26. mail arvutasid NASA teadlased välja, et Catalina võib Maaga 2085. aasta 11. juunil küll teoreetiliselt kokku põrgata, ent selle sündmuse tõenäosus on 1:300.000.

Kui komeedi läbimõõt on tõepoolest 980 meetrit, tekitaks see maapinnaga kokku puutudes 6 gigatonnise plahvatuse ehk vabastaks sama palju energiat kui 6 miljardi tonni dünamiidi plahvatamine.

Astronoomid eeldasid, et edasised vaatlused välistavad tavaomaselt igasuguse võimaluse, et komeet võib Maad tabada, ent arvutustega saadi hoopis vastupidine tulemus, mille kohaselt võib objekti teekond siiski Maaga kokku puutuda.

Teadlased toonitasid samas, et täpsete andmete puudumine komeedi ja Maa orbiidi ristumise aja kohta vähendas esialgu kokkupõrke tõenäosust 1:120.000.000ni.

Seega on oht väga väike, ent kokkupõrge ei ole ka veel kaugeltki välistatud.

Praegu jälgitavatest komeetidest põrkab kauges tulevikus Maa või Kuuga peaaegu kindlasti kokku Swift-Tuttle, ent see ei juhtu veel sel aastatuhandel.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.