VE: teemandiäri

Eestlanna seikleb teemandiäris
Postimees, 2.04.2008, 20:25

Maailma briljantidepealinnas Belgias Antwerpenis kehtestas end teemandibörsil juudi ärimeeste kõrval ka eestlanna Karin Eensaar, kes omab mitut ehtesalongi ja kelle ehetega kõnnivad ringi ka maailmanimed.

Vääriskivid pälvisid naise huvi keskkooliajal, 90ndate algul läks ta Inglismaale gemmoloogiat (teaduslik õpetus vääriskividest ja –materjalidest) õppima, vahendas ETV saade «Pealtnägija».

Et kivide hindamine tundus üksluine, hakkas Eensaar ise ehteid valmistama. Neli aastat tagasi asutas ta oma äri, mis tänaseks on kasvanud salongideni Tallinnas, Helsingis ja Hispaanias Marbellas. Antwerpenisse teemandibörsile läks naine kive ostma oma ehtestuudio uutele kihlasõrmustele. Loob oma brändi «Kui sa tahad gemmoloogina olla professionaalne, sa pead seda tööd tegema võimalikult tihti ja see pole mujal võimalik kui börsidel. Eestis sellist valikut ei ole,» rääkis Eensaar. Praegu töötab ta selle nimel, et leida koostööpartnereid väljaspool Eestit. Juba on tal olemas võimalus Hispaanias ehteid müüa. «No ma üritan luua enda juveelibrändi, sinnapoole olen teel,» märkis Eensaar. Antwerpeni börsilt saab vääriskive osta odavamalt kui vahendajatelt. New Yorgi, Mumbai, Tel Avivi ja Londoni kõrval asub Antwerpenis maailma suurimaid teemanditurge. Antwerpeni teemandibörsile kauplema saamine ei ole lihtne, turg kuulub peamiselt juudi perekondadele ja seda võib nimetada tsunftiks, kus on oma liikmeskond, juhatus ja ka aukohus. «Üldiselt esimesed kohtumised klassikaliste teemandidiileritega – see oli karm, kui sa sirutad käe välja teretamiseks ja nad ütlevad, et naisterahvastele me kätt ei anna. Mis sa oskad öelda, kui isegi terekätt ei anta vastu,» tõi Eensaar turul valitsevast kultuurist näite. Hind jääb saladuseks Hea tava kohaselt börsil enne hindadest ei räägita, kui kivid on valitud. Eensaar ütleb, et börsile pole mõtet tulla kõige odavamaid kive otsima. Kivide hinda ei avaldanud ta ka saatejuhile, öeldes, et see on tema ja börsimaakleri vaheline teema ning kinni eelkõige kauplemisoskuses. «Pealtnägijale» teada olevate andmete kohaselt olevat Eensaare ehteid kandnud ka maailmakuulus näitlejanna Gwyneth Paltrow. «Klientidega on nii, et nende spetsiaalsete klientidega, et nende nimedega pole mõtet eputada enne, kui pole olemas meeldivat võimalust koos nendega poseerida,» jäi Eensaar tagasihoidlikuks.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.