VE: Tehumardi öölahing

Tehumardi lahingut kajastavad valed fotod

 

www.DELFI.ee
9. oktoober 2004 13:10
60 aasta tagusest Tehumardi öölahingust Saksa poolel pataljonikomandörina osa võtnud doktor Klaus Ritter kahtleb lahingupaigas infotahvlile välja pandud fotode ehtsuses.

Hauptmani auastmes oma pataljoni juhtinud Ritter väitis, et neil polnud ühtegi tanki, lahingut kujutaval fotol on aga Saksa tank, mille kõrval lamavad Saksa sõdurivormis langenud. Ritteri sõnul oli pataljonil toona vaid üks soomustransportöör, mida punaväelaste tank rammis. Sakslaste ainus liiklusvahend jäigi vigastatuna lahinguväljale, kirjutab Eesti Päevaleht.

Tollal 14-aastane Sulev Mets, kes elas lahingukoha lähedal, käis uudishimust järgmisel päeval pärast öölahingut Tehumardil. Poisikesemälu jäädvustas kõik nähtu — ühtegi tanki seal polnud. Küll aga mäletab Mets puruks sõidetud soomustransportööri.

Sama foto, mis lahingut tutvustaval stendil, on ka mitmes Nõukogude ajal välja antud ajalooraamatus. Kunagine ajakirjanik ja ajaloohuviline Sulev Mets uuris põhjalikult pilti, järeldades, et see pole Tehumardil tehtud. Pealegi on langenud sõdurid fotol suvises vormis. Vihmasel oktoobriõhtul kandsid võitlejad aga sineleid.

Eesti Entsüklopeedia (EE) avaldab öölahingut kajastavas artiklis Saksa 67. jalaväerügemendi järelkolonnis võidelnud meeste arvuks 700–1000. Klaus Ritteri pataljonis aga oli vaid 350 võitlejat ja vaid see üksus Tehumardil võitleski.

Ritteri sõnul kaotas ta seal 190 meest, umbes samapalju hukkus lahingus punaväelasi. Seega langes Tehumardil kokku umbes 400 võitlejat, mitte 500 nagu väidab EE.

www.DELFI.ee
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.