VE: Teiter, Kirill – pressiesindaja

Täiskuu sunnib hulle tulega mängima

www.DELFI.ee
30. september 2004 15:25
Inimene ja kuu
Reuters/Scanpix

Nädal pärast täiskuud on tuletõrjujate käed-jalad öösiti tööd täis, sest just siis tahavad skisofreenikud ja püromaanid kõige rohkem tulega mängida.

Neljapäeva öösel põles Tallinnas tühermaal väike kuur, tuletõrjujad peavad süüdlaseks süütamist. “Tavaline täiskuu,” seletab Delfile Tallinna tuletõrje ja päästeameti pressiesindaja Kirill Teiter.

“Tavaliselt algab süütamiste laine nädal pärast täiskuud,” seletab Teiter. Viimaste aasta jooksul on sagenenud süütamised suvel soojemate ilmade ajal.

Teiteri sõnul võib tulekahjud jagada üldjoontes kolmeks: olmepõlengud, kuritahtlikult süüdatud ja psüühiliselt haigete inimeste tekitatud kahjutuled. “Ilmselt mõjutab täiskuu mingil määral organismi keemiat või ajutegevust, et psüühilised hälbed siis tugevnevad,” lausub Teiter.

Tulega kipuvad peamiselt mängima püromaanid ja skisofreenilisele käitumisele kalduvad inimesed, kelle näiteks sisemine hääl käsib minna midagi süütama. Püromaani erutab Teiteri arvates aga pärast süütamist toimuv segadus: pesus inimesed tormavad kriisates välja, suur hulk vilkuritega masinaid sõidab kohale, kõik kohad suitsu ja tuld täis.

Eraldi tugevamat valvekorda täiskuu-aegseteks öödeks tuletõrjel pole. “Tuletõrje on alati valmis,” toonitab Teiter.

Teiter tuletab inimestele meelde, et hullu süütaja eest saab ise ennast kaitsta. Trepikojad ja pööningud peaksid olema lukustatud, keldriaknad luukide või trellidega ning trepialused puhtad.

www.DELFI.ee
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.