VE: Toi, Roman – koorijuht, helilooja, organist ja pedagoog

Roman Toi saab Viljandi Kultuuriakadeemia audoktoriks 
27.08.2004«Sakala»
Viljandi Kultuuriakadeemia otsustas anda audoktori tiitli Torontos elavale Viljandimaa juurtega koorijuhile, heliloojale, organistile ja muusikapedagoogile Roman Toile.

RomanToi.jpg:  

Kultuuriakadeemia tahab tunnustada seda, et Roman Toi on olnud pärast Eesti taasiseseisvumist avatud kirikumuusiku-muusikaõpetaja eriala sünni juures nõuandja ning hiljem moraalne toetaja, kellega eriala õppejõud on tihedalt suhelnud. Roman Toi on kirikumuusiku eriala üliõpilastele suurt eeskuju andnud nii heliloomingu kui artiklite kaudu.

Muusikaga tegeles Roman Toi juba kooliajal, juhatades Westholmi Gümnaasiumi koori ja orkestrit. Ta esines organistina Estonia kontserdisaalis, mängis sõjakooli puhkpilliorkestris ja juhatas sama kooli meeskoori. Tartus õppides laulis Roman Toi Akadeemilises Meeskooris ja juhatas korporatsioon Vironia meeskoori.

Õpingud Tallinna Konservatooriumis ja Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas jäid sõja tõttu lõpetamata.

Alates 1949. aastast elab Roman Toi Kanadas.

1953. aastal lõpetas ta kompositsiooni erialal Chicago Ülikooli, sai Ðveitsis Montreux’s magistrikraadi ja Toronto Ülikoolis doktorikraadi. 1975. aastast on Roman Toi Toronto Kuningliku Konservatooriumi kompositsiooni, muusikateooria ja koorijuhtimise õppejõud.

Praegu kodumaal viibiv maestro annab 4. septembril Viljandi Jaani kirikus orelikontserdi. Selle järel leiab aset audoktori tiitli andmise tseremoonia.

xxx

Ants_Roman.jpg: Ants Üleoja ja Roman Toi

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.