VE: Tooming, Heino – loodusteadlane

Heino Tooming, loodusteadlane, meteoroloog, taimefüsioloog ja ökoloog, füüsika-matemaatika kandidaat, bioloogiadoktor, sündis 22. oktoobril 1930 Torma kihelkonnas Mustvees.

Õppis Mustvee Gümnaasiumis 1938-40, Lihula Algkoolis 1940-41, lõpetas 1949 Haapsalu I Keskkooli.

Lõpetas Tartu Riikliku Ülikooli geofüüsika erialal 1954. Meteoroloogia, klimatoloogia ja agrometeoroloogia professor aastast 1990.

HeinoTooming.jpg:  Töötanud ENSV TA Füüsika ja Astronoomia Instituudis, Eesti Agrometeoroloogia Laboratooriumis, mitme NSV Liidu observatooriumi ja instituudi koosseisus, Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudis vanem- ja peateadurina, Eesti Riigikaitse Akadeemias ja Sisekaitse Akadeemias rakendusmeteoroloogia õppejõuna.

Avaldanud enam kui 300 teaduslikku ja populaarteaduslikku artiklit, mitu monograafiat ja raamatut, sealhulgas sünni- ja tööpaikade olustikku kajastava mälestusteraamatu “Ilm ja inimesed” (2001).

Osalenud mitmetel rahvusvahelistel konverentsidel ettekannetega.

Eesti Looduseuurijate Seltsi auliige, Venemaa Taimefüsioloogia Seltsi korrespondeeriv auliige, Ameerika Biograafilise Instituudi Nõukogu auliige.

Tormalaste Kodupaigaühenduse liige ja Torma Album IV kaasautoreid (nt Heino Toominga artikkel oma isast – Torma kihelkonnast pärit koolimees Gustav Tooming, lk 98-104).

Heino Tooming lahkus meie seast 18. septembril 2004. Muldasängitamine oli Metsakalmistul 24. septembril.

Vt ka Eesti Entsüklopeedia. 14. Kd. Eesti elulood. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2000, lk 382.

Avo Blankin, TKPÜ

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.