VE: Trumm, Voldemar – Kiviõil meer

Kiviõli meeril lasub korruptsioonikahtlus
29.11.2007, Rasmus Kagge, Postimees 

Korruptsiooniskandaalidesse mattunud Rahvaliitu tabas järjekordne hoop Ida-Virumaal, kus kaitsepolitsei võttis 300 000-kroonise pistise nõudmises kahtlustatavana kinni Kiviõli meeri Voldemar Trummi.

 
Voldemar Trumm kurtis oktoobri lõpus Kiviõli linnapea kohalt lahkudes kehva tervist.
Foto: Mihkel Maripuu

Kui linnapea Trumm 24. oktoobril ootamatult haiguslehele jäi ja seejärel lahkumisavalduse esitas, tõi ta ajalehele Põhjarannik põhjuseks opositsiooni rünnakud, mis on 61-aastase mehe vererõhu lakke tõstnud ning seetõttu töötamise Kiviõli võimukoridorides võimatuks muutnud.

Väsinud Trumm kirjeldas, kui kurvastav on arstide otsus, mis ei anna lootust kiiresti paraneda ja linnapeatoolile naasta.

Kuid Trumm polnud ajakirjanikule vererõhu kerkimise ja äkktaandumise põhjustest rääkides päris aus. Nimelt jättis Trumm mainimata, et vaid kaks päeva varem, 22. oktoobril, pidas kaitsepolitsei (kapo) ta kinni koos 100 000 krooniga, mille mees oli mõned minutid varem pistiseks nõudnud.

Ärimees süüdistab

Viru ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Mari Luuk oli Kiviõli linnapea otse kuriteolt tabamisest rääkides kidakeelne, ent kinnitas siiski fakti.

«Voldemar Trummile on esitatud kahtlustus pistise võtmises ja nõudmises,» möönis Luuk eile Postimehele. «Kuriteo matkimise käigus kinni peetud Trummil lasub kahtlus 300 000-kroonise pistise nõudmises ja sellest 100 000 krooni vastuvõtmises.»

Mees, kelle käest Trumm kahtluste järgi raha nõudis ja kes kohtu loal kuritegu matkides talle esimese osamakse sularahas üle andis, on sihtasutuse Kiviõli Seiklusturismi Keskus nõukogu esimees Madis Olt.

Juba seitse aastat Kiviõli kunagisele tuhamäele suusa- ja turismikeskuse rajamist vedanud ettevõtja, kelle teed Trummi «huvitavate» ettepanekutega ristusid esimest korda tänavu kevadel.

Põhjuseks keskkonnainvesteeringute keskuse otsus eraldada Olti sihtasutusele 11 miljonit vana tuhamäe sulgemiseks, arendamiseks ja sinna suusanõlvade ehitamiseks. «Kui varem ei tundnud keegi meie vastu erilist huvi, siis pärast nii suurt rahaeraldist pilt muutus,» rääkis Olt Postimehele.

Olti sõnul tegi Trumm talle esmakordselt kahemõttelisi ettepanekuid mais, kui nad üheskoos notari juures tuhamäe hoonestusõiguselepingut sõlmimas käisid. Olt sihtasutuse ja Trumm Kiviõli linna esindajana, kuna linn pidi finantseerima suusamäe arendamist 800 000 krooniga.

«Kohe kui notari juurest välja saime, tuli Trumm minu juurde ja hakkas imelikku juttu rääkima,» väitis Olt. «Jutt oli umbes selline: kui ma tahan, et tuhamäe arengul hästi läheks ja linna finantseering ei toppaks, siis peaks raha maksma.»

Olti selgitusel pidas ta alguses rahanõudmist heaks anekdoodiks, sest Trummi jutt ei käinud läbi lillede, vaid väga konkreetselt. «Viidates sellele, et ma peaks ikka teadma, kuidas «need» asjad käivad, küsis ta täiesti otse oma osa – 700 000 krooni,» meenutas ettevõtja.

Toona «hea nalja» kärmelt unustanud Oltile hakkas «huumor» kohale jõudma oktoobris, kui linn oli ootamatult külmutanud viimase, ligi 250 000-kroonise arendusmakse. Linnavalitsuselt aru pärides sai mees vastuseks, et raha ei liigu sihtasutuse arvele enne, kui Olt pole Trummi juures käinud.

Seepeale toimus linnapea kabinetis kohtumine, kus Trumm olevat Olti väitel talle selgelt märku andnud: lõppfinantseeringu, suusamäe arengu ja heade suhete hoidmise eest tuleb maksta.

«Nõutud summa oli selleks hetkeks langenud 300 000 kroonile,» tuletas Madis Olt meelde. «Trumm veel selgitas midagi, et tal on vaja «ju asju ka suuremate meestega klaarida», täpsustamata, keda ta silmas peab.»

Kohtumine autos

Olt provokatsioonidele ei allunud, vaid läks otse kaposse. Tegi kuritegeliku ettepaneku kohta avalduse, mispeale läks ta järgmistele kohtumistele Trummiga juba kapo varjatud osalusel.

Viimast korda kohtusidki Voldemar Trumm ja Madis Olt 22. oktoobril, kui ettevõtja võttis linnapea tema töökoha ees oma auto peale ja sõitis veidi varjulisemasse kohta, kus Olt andis üle esimese osa kolmest 100 000-kroonisest sularahamaksest. «Minu jaoks on seni täiesti uskumatu, et sellised lood on veel 2007. aastal võimalikud,» võttis Olt oma pistiseseiklused kokku.

Voldemar Trummi Postimehel eile pikast proovimisest hoolimata tabada ei õnnestunud, ehkki tema mobiiltelefon kutsus. Ka ei vastanud ta sõnumitele ettepanekuga kahtlustust selgitada.

Veidi õnnelikumalt käis Põhjaranniku ajakirjaniku Erik Gamzejevi käsi, kes Trummiga eile Kohtla-Järvel kokku juhtus. «Ta keeldus kommentaaridest. Ütles vaid, et juhtum on segane ja tema pole altkäemaksu võtnud,» ütles Gamzejev.

Pika karjääriga ametnik

1946. aastal 3. mail Tõrvas sündinud Voldemar Trummi ametnikukarjäär algas 1976. aastal, kui ta asus osakonnajuhatajana tööle ENSV teenindusministeeriumis.

Aastatel 1985–1989 töötas ta ametiühingu Eesti vabariikliku komitee vastutava sekretärina. 1989. aastal asus Trumm aga Eesti-Rootsi ühisettevõtte juhiks ja töötas sellel kohal 1994. aastani.

Tallinna linnavalitsuses asus Trumm tööle 1994. aastal. Muu hulgas jõudis ta töötada linnavaraameti juhataja asetäitjana.

6. detsembril 2000 sai Trumm Tallinna Mustamäe linnaosa vanemaks.

Aasta hiljem jäi Trumm võimuvahetuse tõttu ametist ilma ja tõusis juba Rahvaliidu liikmena parteijuhi Villu Reiljani heakskiidul Kohtla-Järve abilinnapeaks.

Aastal 2004 ütles Trumm intervjuus Põhjarannikule, et arutas abilinnapeaks minekut tollase keskkonnaministri Reiljaniga, kes soovis näha Kohtla-Järvel usaldusväärset inimest, kes hoiaks silma peal keskkonnarahal.

Novembris 2005 valiti Trumm Kiviõli linnapeaks, sellele ametikohale jäi ta kaheks aastaks.

Linnapeana paistis Voldemar Trumm silma sellega, et kui ta sai kevadistel parlamendivalimistel 7000 elanikuga linnast vaid 82 häält, ähvardas ta linnarahvast karistada järsu soojahinnatõusuga. (PM).

Korruptsioon omavalitsustes

• Eestis on viimastel aastatel lahvatanud mitu kohalike omavalitsuste juhtidega seotud korruptsiooniskandaali.

• Kohtuotsust ootab endine Kihnu vallavanem Johannes Leas, keda süüdistatakse pistisevõtmises mõned aastad tagasi. Süüdistuse järgi nõudis Leas ühelt ettevõtjalt kümmet protsenti rahast, mida ta vallajuhina lasknuks eraldada tormis kannatada saanud sadama ja muuseumi remondiks. Nii saanuks Leas 130 000 krooni, millest talle jõuti üle anda 45 000. Prokurör nõuab Leasile kahe ja poole aastast vangistust.

• Juba mitmendat aastat on kohtu all Tallinna endine abilinnapea Vladimir Panov, keda süüdistatakse mitmesaja tuhande krooni suuruse altkäemaksu võtmises. Väidetavalt sai Panov raha selle eest, et soosis kindlat firmat Kakumäele veetorustike rajamisel.

• Hiljuti pääses süüdimõistva kohtuotsuse, kuid tingimisi karistusega Mustvee linnapea Gennadi Kulkov, keda süüdistati linnavolikogusse kuuluva kohaliku ajakirjaniku röövi organiseerimises.

• Eelmisel aastal pääses kohtu alla andmisest endine Keila vallavanem Tiit Mae, keda kahtlustati mitmes kahtlases kinnisvaratehingus. Kuigi kogutud tõenditest piisas kuriteokahtlustuseks, ei piisanud neist hiljem kohtus süüdistuse esitamiseks.

• Kohtu alla andmine ähvardab Valga maavanem Georg Trašanovit, keda kahtlustatakse ettevõtte Go Bus juhtkonnalt rohkem kui saja tuhande krooni suuruse altkäemaksu võtmises. Vastutasuna pidanuks Trašanov tagama bussifirmale riigi suurema toetuse.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.