VE: Tuus, Marika – riigikogu liige, keskerakondlane

Kolmapäev. 28. juuli 2004 Marika Tuusi puhkus algas maasikatega

Arno Saar
IDÜLL PLEKKPANGEGA: Keskerakondlane Marika Tuus maiustab koos abikaasa Reinuga esimese ametliku puhkusepäeva varahommikul ostetud maasikatega. «Tõusin poole kuue ajal üles. Kiirustasin turule ning põikasin hiljem ka raamatupoest läbi,» räägib Tuus.

Kuigi ametlikult algas rahvasaadikute puhkus eilsest, on mitmed neist juba nädalaid suve nautinud. «Pärnus käies sain varbad vette. Ka Endla suveetendus oli meeldejääv sündmus,» räägib keskerakondlane Marika Tuus.
Kadri Paas

Riigikogulastel algas eile ametlik suvepuhkus, mis kestab augusti lõpuni. Parlament koguneb uuesti täiskogu istungile septembri keskel. Kuna kuluhüvitist puhkuse ajal ei maksta, tähendab see, et riigikogulased peavad kütusetðekid, mobiiltelefoniarved ja autoliisingu sel ajal ise tasuma. Sisuliselt tähendab see, et kuni esmaspäevani pidanuks 101 rahvasaadikut seadusloomega tegelema. Vähemalt nelja Eesti keskmise palga eest valijaid teenivad riigikogulased pole aga alates jaanipäevast Toompeal kuigi sageli käinud.

Keskerakondlane ja sundüürnike eest võitlev Marika Tuus räägib SL Õhtulehele, et valijatega kohtumas on käidud nii Põlvamaal, Tartumaal kui ka Jõgeva kandis. «Loomulikult olen neis kohtades käies ka kohapeal ringi vaadanud. Näiteks Põlva oli väga kena linnake. Võru oli aga samamoodi soomlastest pungil nagu Pärnugi. Hinnadki olid turistide järgi kohandatud,» jagab Tuus Lõuna-Eesti reisi muljeid.

Varavalges turule maasikaid ostma

Tuus on jõudnud ka Pärnusse. «Just eelmisel nädalal käisin. Sain rannas korra varbad vette ja niisama linna peal jalutada. Kõik oli väga ilus, aga kurb oli kuulda ainult soomekeelset jutlemist. See tegi pisut kurvaks, sest ka alla 900kroonist öömaja on suvepealinnas praegu keeruline leida,» muretseb riigikogulane eestlaste viletsa toimetuleku pärast, mis Pärnus puhkamist takistavat. Tema ise eelistas öö veeta ühe eraisiku 600kroonises korteris.

Ka on keskerakondlane põiganud Pirita randa ja Valgeranna kanti.

Esimest puhkusepäeva tähistas aga Tuus kella poole kuue ajal tõusmise ja turule lippamisega. «Meil on abikaasaga 19. pulma-aastapäev. Teen sel puhul õhtuks midagi head,» lubab maasikaid ostnud Tuus.

Eile käis saadik raamatupoes ning ostis Urmas Kaju raamatu. Lõpetuseks lisab Tuus, et ülepäeviti on ta ikkagi ka töölt läbi põiganud.

Riigikogusaadik Sven Mikser tegutses ametlikul tööajal tõepoolest ka parlamendis. Ta kohtus reedel Prantsuse kaitseministri H. E. Mrs. Michele

Alliot-Marie ja Prantsuse suursaadiku H.E. Mrs. Chantal de Bourmont`iga. «Ütleme nii, et tõepoolest pole praegu nii palju tööd, kui korraliste istungjärkude ajal, aga enne reedet pidi ikkagi mõne memo läbi lugema,» räägib Mikser viimasest tõsisemast töökohtumisest.

Et pärast jaanipäeva saadikutel seadusloomega eriti kokkupuuteid pole olnud, annab tunnistust ka Mikseri võimalus külastada mitmeid Eestis toimunud kergejõustikuvõistlusi, Setu- ning Hiiumaad.

Mikseri sõnul on paraku tõesti nii, et riigikogu seadus-andluse tööd pole toimunud juba nädalaid enne eilset ametlikku esimest puhkusepäeva. «Nii ta on jah… Ametlikult ei puhka me ka istungitevabal nädalal. Seda kasutab iga saadik ka vastavalt südametunnistusele, kes rohkem, kes vähem töiselt,» ütleb Mikser.

Koalitsioonipoliitik rahvaliitlane Tiit Tammsaar elab juba mitu nädalat põllumeeste töödele-tegemistele kaasa. «Praegu on küsimus selles, kas 31. juuliks saab hein tehtud. Paar korda olen käinud Pärnu rannas. Teinud aiatöid. Maasikad ja murelid on praeguseks kenasti valminud,» räägib Tammsaar. Ta ütleb, et riigikogu töö on tõesti hetkel kõrvale heidetud. «Selline hapukurgihooaeg praegu! Eks ole nii lõõgastutud kui ka tööd rabatud,» räägib Tammsaar, kes on käinud riigikogu erakorralisel istungil. Ka korraldas Rahvaliit väljasõidu Harjumaale, et arutada võimalikke sügisesi poliitarenguid.

Ergma käib päikest võtmas

«Pärnu-puhkuse ajal täitus mu suur unistus: käisin Abrukal. Seal kantakse ette pisikest etendust – Jüri ja Ülo Tuuliku «Abruka lood». Väga lõbus oli. Käisime taludes ringi, sõime maitsvat kalasuppi ja suitsuahvenat,» rääkis riigikogu esimees Ene Ergma möödunud nädalal Pärnu Postimehele.

Res Publica liige Elle Kull on aga juba alates sügisest UNICEFi heategevusorganisatsiooni raames tegelnud liikumispuudega koolilapsele arvutite ning neisse interneti püsiühenduse tarbeks raha hankimisega. «Töö ajal pole selleks nii palju aega olnud. Nüüd, suvel on rohkem mahti arvutiproblemaatikaga toimetada,» ütleb Kull. Ta teab, et ametlikult algas riigikogulaste puhkus eilsest. Aga mida rahvasaadik eilseni tegi, kui ametlikult veel riigikogus tööaeg kestis? Respublikaan tunnistab, et pärast jaanipäeva pole ühtki korralist istungit olnud, toimunud on vaid kaks erakorralist. «Alles eile (üleeile – toim.) oli koos fraktsioon, kus arutasime erinevaid sotsiaalküsimusi järgmise aasta riigieelarve seisukohalt vaadatuna. Minu jaoks oli seal südamelähedaseim teema diferentseeritud lastetoetuste süsteem koos suure pere ema palga ideega.»

Jõmluse vastu võitlemisega kuulsust kogunud Res Publica parlamendifraktsiooni liige Sven Sester on alates üleeilsest Võsul brid?iturniiril Eesti Turniiribrid?iliidu presidendina aega veetnud. «Midagi eriti olulist pole täiskogu istungite lõppemise järel ja kuni ametliku puhkuse alguseni Toompeal toimunud. Kohtusin paar korda sundüürnike esindajatega, korrastasin mõningaid dokumente ning koostasin varem tegemata jäänud tekste-tabeleid,» kirjeldab Sester, kuidas sisustas viienädalast lõtku sisulise tööaja lõppemise ja puhkuse alguse vahel.

Korralised istumised

Riigikogu korralised istungjärgud toimuvad jaanuarikuu teisest esmaspäevast juunikuu kolmanda neljapäevani ja septembrikuu teisest esmaspäevast kuni detsembrikuu kolmanda neljapäevani. Sel suvel pole täiskogu istungeid 18. juunist 13. septembrini. Riigikogulased puhkavad sel aastal alates eilsest kuni 31. augustini.

Allikas: Riigikogu kodulehekülg

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.