VE: UAV – mehitamata luurelennuk

Kevadtormil kasutatakse mehitamata luurelennukeid
16.05.2006 18:41

Kaitsevägi kasutab tänavusel suurõppusel Kevadtorm 2006 mehitamata luurelennukeid ehk UAV-sid (Unmanned Aerial Vehicle) SWAN. Tegemist on kaasaegse kõrgtehnoloogilise lennuaparaadiga, mille arendamisega on kaitseväes tegeletud viimased paar aastat.

uav.jpg:

Kevadtormil kasutatav mehitamata luurelennuk ehk UAV (Unmanned Aerial Vehicle) SWAN. Foto: UAV Flight Systems

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Suurõppusel kasutatakse luurelennukeid vastase positsioonidel luurelendude teostamiseks ja luureinfo kogumiseks operatsioonide piirkonnas.

Tapa Väljaõppekeskuse Õhutõrjedivisjoni õhutõrje patarei ülem leitnant Harles Kosk ütles, et UAV-d parandavad kindlasti õhutõrje väljaõpetamise võimalusi reaalses olukorras ning nendega on hea õhust ennetavalt välja selgitada, kui hästi on väeüksused maastikul maskeeritud. 

Seetõttu lendasidki UAV-d õppuste taktikalise tegevuse esimeses faasis üle brigaadi kaitsepositsioonide, et õhuvaatluse käigus selgitada välja nõrgad kohad väeosade maskeerimisel maastikul.

UAV SWAN on umbes kümme kilo kaaluv kolmemeetrise tiivaulatusega lennuk, mis lendab ilma piloodita umbes 2 kilomeetri kõrgusel kiirusega ligikaudu 120 kilomeetrit tunnis.

Kaugjuhitav lennuk on varustatud erinevate vaatlusseadmete seal hulgas soojuskaameraga ja seda saab kasutada ka näiteks kadunud inimese otsimiseks metsas või meres.

Lennukeid juhitakse maa pealt spetsiaalse koolituse saanud meeskonna poolt liikuvas juhtimiskeskuses.

Eestis väljaarendatud UAV erineb teistest samalaadsetest UAV-dest oma kaalu poolest – välismaised analoogid kaaluvad tavaliselt 200 kuni 500 kilogrammi.

UAV-sid kasutatakse  taktikalise tasandi üksustes, see tähendab eelkõige brigaadisuuruse üksuse koosseisus luure-, vaatlus- või tulejuhtimisülesannete täitmisel.

Väikeste mõõtemete ja madala helitaseme tõttu on sellised lennumasinad vaenlasele raskesti tabatavad.

Mehitamata luurelennukite SWAN arendamisega on tegelenud kaitsevägi, kaitseministeerium ja Eesti kapitalil põhinev erafirma Eli Military Simulations juba mitu aastat. UAV-sid katsetati ka suurõppusel Kevadtorm 2005 Valga- ja Võrumaal.

8. kuni 27. maini korraldab kaitsevägi Ida-Viru ja Jõgeva maakondades aasta suurima siseriikliku õppuse Kevadtorm 2006, mille käigus harjutavad koostegutsemist erinevad staabid ja üksused. 

Kokku osaleb selle aasta Kevadtormil ligi 3200 kaitseväelast, kaitseliitlast ja reservväelast, neist umbes poole moodustavad ajateenijad, kelle väljaõppetsükkel hakkab lõppema ning kes pärast õppust Kevadtorm 2006 arvatakse reservi.

Toimetas Peeter Kuimet, PM online

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.