VE: Valk, Heinrich – Ükskord me võidame nii-kui-nii

Heinz Valk lahkub Keskerakonnast?   Katrin Rohtl
15.05.2007
 

Heinz Valk.jpg: VAATAB: «Ma vaatan, mismoodi asjad edasi käivad, mis siin otsustatakse ja mida öeldakse. Praegu on kõik see puder veel liiga kuum, et sinna lusikat sisse lükata,» ütleb Heinz Valk.
Marianne Loorents

Kunstnik Heinz Valku on aprilli lõpus Eestis aset leidnud sündmused mõjutanud niivõrd, et ta mõlgutab mõtteid Keskerakonnast lahkuda.

Heinz Valk, kelle 1988. aastal Tallinna lauluväljakul öeldud lause: “Ükskord me võidame niikuinii!”, on Keskerakonna liige olnud 1994. aasta lõpust. Ühe keskerakondlase sõnul tahtvat Valk lõpetada liikmelisuse erakonnas ja sealt välja astuda.

“Mina pole kunagi olnud Keskerakonna tegevliige,” räägib Valk, kuidas ta sõprade palvel 1995. aastal Rahvarindest toetajaliikmeks saamise avalduse kirjutas ja Keskerakonna valimisnimekirja sattus. “Olengi olnud toetajaliige, sest siin oli lihtsalt põhjuseks väsimus ja tüdimus poliitikas osalemisest, mis tekkis pärast 1992. aastat. Igasugune tegevliikmeks olemine oleks tähendanud ju automaatselt igasuguste parteiliste ülesannete täitmist,” ütleb Valk, et avaldus sai kirjutatud formaalsuse huvides.

Kas vihje erakonnast lahkumise kohta vastab tõele?

“Ei, ma ei ole veel mingisugust toetajaliikme lahkumise avaldust ega muud veel kirjutanud. Aga olen avaldanud lihtsalt mõningaid rahulolematuse avaldusi. Võib-olla sellest on tehtud niisugune järeldus,” räägib Valk.

Kahtlused on Valgu hinge pugenud pärast aprilli lõpus toimunud rahutusi. Mäss, politseinike süüdistamine tegevusetuses, Andrus Ansipi ja Edgar Savisaare vahelised ütlemised mõjusid. “Olen põhiliselt masenduses kodus istunud ja oma hinges seda jama läbi lasknud,” sõnab Valk nukralt.

Teades Savisaart, ütleb Valk, et mees on kerge solvuja ja eks valitsusest kõrvalejäämine on nii mõnegi Savisaare ütluse taga, mis Ansipi vastu.

Valk on veendunud, et praegu tasub usaldada politseid ja prokuratuuri, mitte poliitikuid. Samuti usub aastaid poliitikas olnud mees, et kõigi nende rahutuste taga on Venemaa käepikendus Eestis. Valk loodab, et see selgub peatselt.

“Ma vaatan, mismoodi asjad edasi käivad, mis siin otsustatakse ja mida öeldakse. Praegu on kõik see puder veel liiga kuum, et sinna lusikat sisse lükata. Praegu see mõte lihtsalt, see hiljutine õudus, mis siin Tallinnas toimus, poliitikud pole seda ikka lahti rääkinud,” ütleb Valk. “Ma ei taha uisapäisa midagi kellegi kohta ütelda, ei vasakule – ei paremale, vaid tahan, et asi klaariks räägitakse. Ma tahan aja jooksul tõele lähedale jõuda. Usutavaid hinnanguid kuulda, praegu veel neid ei ole.”

Keskerakonna infojuhi Toomas Raagi sõnul on erakonda rohkem uusi liikmeid tulemas kui vanu lahkumas. Samuti polevat tema teada erakonnast hiljuti lahkunud ükski tuntud inimene.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.