VE: Veenus

Teadlaste sõnul lööb Veenusel samuti välku
29.11.2007 00:01

Euroopa Kosmoseagentuuri Veenuse orbiidil tiirleva kosmosesondi mõõtmised kinnitasid teadlaste ammust kahtlust, et planeedil Veenus lööb tõepoolest välku, mis muudab taevakeha vähemalt pealtnäha veidi enam Maa-sarnaseks.

 
Veenus
Foto: Repro

Veenuse välk lööb pilvede vahel umbes 56 kilomeetrit planeedi pinnast kõrgemal, ütles California Ülikooli geofüüsika professor C. T. Russell, kes on täna ajakirjas Nature avaldatava Veenuse-teemalise uurimuse juhtiv autor.

Russelli sõnul on Maal toimuvaga sarnane välk äärmiselt põnev, kuid seda poleks Veenuse pinnalt näha. Tegelikult ei sooviks keegi seda ka kohapeal vaadata, sest Veenuse atmosfäär on 100 korda tihedam ja mitusada kraadi kuumem kui Maal, lisaks on seal väävelhappepilved.

«Veenus võib olla Maa «kuri kaksik», kuid mitmes asjas ta siiski on Maa kaksik,» ütles ta.

Astronoomide hinnangul on kinnitus Veenuse välgu kohta üsna põnev. Veenuse ilmaennustused on pikalt olnud üsna igavad, ennustades näiteks pidevaid tuuleiile järgmiseks 400 aastaks, ütles Houstoni kosmoseteadlane Allan Treiman. Tema sõnul lisab mõte välgust Veenuse ilmale lihtsalt sädet. (AP)

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.