VE: Veteranpoliitikud …


 

 
Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Ivari Padar kinnitas ajalehele Molodjož Estonii, et püüdis peol viinajagamisest hoiduda ja tegeles rohkem ostu-müügi küsimustega, kuid jälgis, et ostja vanus lubaks tal ikka juua

Veteranpoliitikud kostitasid noorerakondlasi tasuta viinaga
Marko Püüa, reporter, 14.02.2004 

Kolmapäeval Tallinna ööklubis toimunud noorpoliitikute tantsuõhtu küttis võimukoridorides tuliseid vaidlusi veel eilegi, kui selgus, et veteranpoliitikud kallasid peol noortele tasuta viina.

Peomälestused lõi uuesti lõkkele eilne ajaleht Molodjož Estonii, mis kirjutas, et parlamendiparteide noorteorganisatsioonid korraldasid Tallinna ööklubis Terrarium VIP-Disco nime all ürituse, kus kogenud poliitikud noorele põlvkonnale heldelt tasuta viina valasid.

Sponsor Saaremaa Viin

Nimelt olid kolmapäevase tantsuõhtu ühe naelana välja kuulutatud VIP-baarmenid ehk juhtivpoliitikud, kes asusid baarileti taha, kui nende noored erakonnakaaslased laval showprogrammiga esinesid. Ajalehe teatel valasid veteranpoliitikud nii kodumaist kui välismaist napsu. Ürituse sponsor oli firma Saaremaa Viin.

Samal teemal:
Juhtkiri: Poliitiline viinavõtmine (6)
PILT: Karikatuur

Kordamööda käisid baarileti taga näiteks isamaaliitlane Aimar Altosaar, sotsiaaldemokraadid Ivari Padar ja Eiki Nestor, keskerakondlane Lauri Laasi, reformierakondlane Silver Meikar, Res Publica juhatuse liige Relika Alliksaar ja rahvaliitlane Tõnis Rüütel.

Altosaar rääkis ajalehele, et talle see viina-idee tegelikult ei meeldinud ning et see oli ürituse nõrk koht. «Aga kui ma sain teada, et saalis ei saa olema ühtki alaealist, siis nõustusin,» selgitas ta.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni aseesimees Eiki Nestor ütles Postimehele, et ta oli noorte ettepanekul tõesti baarileti taga, kuid ei teadnud enne üritust sellisest kavast midagi.

«Leidsime, et oleme teenindajad, mitte viinavalajad, ning lõppkokkuvõttes, kui keegi tellis kohvi, siis sai ta ka kohvi, kui keegi ostis vett, siis müüsime talle ka vett,» rääkis Nestor.

Tantsuõhtu üks korraldajaid, Noorte Sotsiaaldemokraatide üks juhte Eduard Odinets ütles, et kuue erakonna noortepeost on täiesti valesti aru saadud ning et see polnud mingi viinajoomisüritus, vaid tavaline tantsuõhtu. Ta kinnitas, et ühtegi alla 18-aastast noort peole ei lastud ning sellekohane märge oli ka kuulutusel.

Odinetsi sõnul pole ka selles midagi imelikku, et tipp-poliitikud baarileti taga noorerakondlasi teenindasid.

«See on ju samasugune asi, kui näiteks Reformierakond korraldaks oma suvepäevad ja Siim Kallas pakuks seal oma erakonnaliikmetele baaris juua,» lausus ta.

Üleriigilist karskusliikumist Alkoholivaba Eesti juhtiv reformierakondlane, päevapoliitikast taandunud Ignar Fjuk ütles, et on häbiväärne, kui poliitikud tegelevad valimislubaduste asemel sellise asjaga.

Kahetsusväärne eeskuju

«Kõik hädad, mis inimestel on, ei tule ainult geenidest ega perekonnast, vaid kuni viiekümne protsendi ulatuses eeskujudest,» lausus Fjuk. «Ja eeskuju annavad ikka avaliku elu tegelased, olgu need siis näitlejad, tippsportlased või poliitikud, ning kui eesmärgiks on anda sellist eeskuju, siis see on kahetsusväärne.»

Alkoholiprobleemide teemal on viimasel ajal sõna võtnud mitmed poliitikud eesotsas peaminister Juhan Partsiga.

Veebruari alguses toimunud Eesti Lastevanemate Liidu konverentsil tõdes peaminister muu hulgas, et hariduses on täna probleeme rohkem, kui lahendada suudetakse, ning seda peegeldab näiteks suur väljalangevus põhikoolist, laialdaselt aktsepteeritud alkoholitarbimine ja narkootikumide kättesaadavus.

Kuidas hindate poliitikute alkoholijagamist noortepeol?

Siiri Oviir
endine sotsiaalminister (Keskerakond)

Mis ma muud ikka oskan selle kohta öelda, kui et: taevas, sa näed ja ei mürista! Räägime, et 80 protsenti esmasüstijatest, narkomaanidest, on olnud purjus. Oleme loonud Riigikogus teemaga tegelemiseks komisjoni ja nüüd tehakse selline üritus!

Ja mis vahet seal on, kas nad on 17- või 18-aastased, noored on mõlemad. Need VIP-poliitikud oleks võinud neile ju midagi muud näidata. Võtku proua kaasa ja näidaku oma tantsuoskust.

Marko Pomerants
sotsiaalminister (Res Publica)

VIP-poliitik võib olla küll baarmen, aga ta võiks täitsa vabalt rõhuda sellele, et näiteks jäävesi on väga kosutav jook või et tomatimahla ei peaks olema häbi juua ja apelsinimahlast ma üldse ei räägigi.

Ma arvan, et iga inimene peaks sügavalt mõtlema, kui ta selliseid asju teeb. Ja Pomerantsi saamine viinavalamisele oleks olnud ilmselgelt mõeldamatu. Olen valmis ka VIP-baarmeniks hakkama, aga soovitaks siis kõigile porgandimahla.

Tunne Kelam
Riigikogu Isamaaliidu fraktsiooni esimees

Arvan, et kui otsustati minna ööklubisse, siis olid kõik teadlikud, mis tingimused ööklubides on.

Kindlasti on kahetsusväärne, kui viina pakuti otse noortele või seda korraldati niimoodi vanemate poliitikute poolt. Samas ma ei dramatiseeriks seda üle. Noorpoliitikute organisatsioonid korraldasid seda, nemad kutsusid vanemad poliitikud kohale, need läksid ja õhkkond oli midagi muud, kui normaalsetes tingimustes. Seda konteksti tuleks arvestada.

Ignar Fjuk
liikumise Alkoholivaba Eesti juht (Reformierakond)

Kõik hädad, mis inimestel on, ei tule ainult geenidest ega perekonnast, vaid kuni viiekümne protsendi ulatuses eeskujudest. Ja eeskuju annavad ikka avaliku elu tegelased, olgu need siis näitlejad, tippsportlased või poliitikud.

Joomahullus Eestis üha süveneb. Viinaga on kuradi raske võidelda. See tungib meile peale igalt poolt ning kui ütled, et ära joo või joo vähem, siis see ei mõju, joomist tuleks naeruvääristada.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.