Vergi külas keeb elu (VT)

Vergi külas keeb elu


Lamba-Ada baari perenaine Tiia Vali tahab hea seista, et Vergi külas elu ikka edeneks. Foto: Urmo Udras

Vergis asuva ja kümnendat suve töötava Lamba-Ada baari perenaine Tiia Vali ja tema abikaasa märgivad, et Vergi küla on pärast mitu aastat kestnud vaikust jälle ärganud.

Tallinnas elav ja õpetaja ametit pidav, ent suviti lapsepõlvekodus Vergis puhkav Tiia Vali ütles, et vahepealsetel aastatel oli küla peaaegu täiesti välja surnud, kuid viimastel aastatel on siin elu jälle käima läinud.

“Eks selles ole oma osa kindlasti Vergi sadamal,” tähendas ta, “sest pärast sadama valmimist käib siin palju rohkem inimesi, eriti soomlasi. Kusjuures soomlased hakkavad suvel liikuma märksa varem kui eestlased.”

Tahavad kaasa rääkida

Tiia Vali ei alahinda ka Lamba-Ada baari tähtsust, mida ta peab koos oma venna Olaviga. Tema sõnul on Lamba-Ada praegu üks väheseid toimivaid asutusi külas ning lisaks tavalisele baarile täidab see mõnes mõttes ka rahvamaja funktsiooni.

Elu Vergis peaks elavnema veelgi, kui valmib Vihula valla üldplaneering. Et üldplaneeringus kuulatakse ka valla elanike nõuandeid, tahab oma ettepanekud teha ka Lamba-Ada baar.

“Praegu on Vergis kõik kaootiline, mitte mingit kindlat plaani ei ole,” hindas Vali. “Konkreetseid ettepanekuid vallale me veel teinud ei ole, kuid me soovime, et koostataks eraldi kõigi suuremate tõmbepiirkondade planeeringud.”

Vergi tõmbepiirkonda kuuluvad näiteks Pihlaspea, Altja, Mustvee, Laheküla ja Koolimäe küla. “Vergi on kogu ümbruskonna suhtluspunkt, sest siin külas on pood ja bensiinijaam, seega on spetsiaalselt Vergi detailplaneering märksa laiema ala huvi,” seletas Vali.

Baaripidaja arvates peaks üldplaneeringuga kehtestama, et absoluutselt kogu maad ära ei erastataks. “Et ranna-äärsete maade erastamine on väga populaarne, siis võib varsti tekkida olukord, kus küla keskel elavatel inimestel pole enam võimalik randa minnagi, sest kõik ranna ääres olevad krundid on eraomandusse müüdud,” tunneb Vali muret.

“Samuti ei tohi lubada mõttetult kruntide tükkideks tegemist ning edasi müümist, selleks peaks olema vähemalt naabrite nõusolek,” selgitab Vali oma arvamust.

Lisaks tahab Tiia Vali, et määrataks kindlaks, millised alad jäävad äripidamiseks ning millised mitte.

Kõrtsipidajate heameeleks on lahendatud vahepealsed probleemid Lamba-Ada lahtiolekuaegadega. Kui vahepeal taheti, et Lamba-Ada lõpetaks õhtuti tegevuse juba südaööl, siis nüüd võib ta lahti olla kella kolmeni. “See on meile väga meeldiv, sest suvel inimesed alles kella kaheteistkümne paiku siia jõudma hakkavadki,” oli Tiia Vali Vihula valla otsusega rahul.

Vergi sadam laieneb

Vergi sadama omaniku Olev Puldre hinnangul on elu Vergis enam-vähem alati keenud. Tema arvates on Vergi populaarsuse üks põhjusi just Lamba-Ada kõrts. “Ma olen alati öelnud, et kui ei oleks Lamba-Adat, siis läheks ka Vergi sadamal kehvemini,” ütles Puldre. “Sama oluline on meie jaoks ka Altja kõrts.”

Samas korraldab Vergi sadam igal nädalavahetusel elava muusikaga pidusid, mis on pealtvaatajatele alati tasuta.

Olev Puldre sõnul on sügiseks planeeritud sadamas ühe kai juurde ehitamine ning sadama süvendamine. “Praegu mahub kai äärde umbes 80 alust, aga soomlased on nii sõbralikud, et panevad oma alused üksteise kõrvale niimoodi, et oma laeva jõuab läbi kuue teise laeva kõndides,” rääkis Puldre sadama kitsastest oludest.

Holger Roonemaa

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.