Viled

(11:05 13.05.2003)

Isamaaliit paneb ette jagada tulumaks riiklikuks ja kohalikuks

Uudise pilt

HAAPSALU, 13. mai (EPLO) – Isamaaliidu juhatus kiitis esmaspäeval heaks tulumaksuseaduse muudatuste eelnõu, mis näeb ette senise tulumaksu jagamist riiklikuks ja kohalikuks tulumaksuks.

Riiklik tulumaks kujuneks maksumääraga üldjuhul 11% ja kohalik tulumaks maksumääraga üldjuhul 15%. Tulumaksuseaduse muudatused annaksid omavalitsustele senisest stabiilsema tulubaasi ning eeldused kohaliku elu kiiremaks arenguks.

Kava kohaselt hakkaks riiklik tulumaks laekuma riigile ja kohalik tulumaks maksumaksja elukohajärgsele omavalitsusele.

Juhatuse kohtumisel Läänemaa kohalike omavalitsuste juhtidega tõusis suurima probleemina üles ebakindlus riigi käitumise suhtes kohaliku tulubaasi kujundamisel.

Riigikogu rahanduskomisjoni liikme Helir – Valdor Seederi sõnul annavad Isamaaliidu tulumaksuseaduse muudatused kohalikele omavalitsustele võimaluse ise oma tulubaasi kujundada ja teha pikemaajalisi arenguplaane. “Täna on keskvõimul võimalus teha maksusoodustusi ja mahaarvamisi kohalike omavalitsuste arvelt, mis loob ebakindla olukorra. Tulevikus saaks riik maksusoodustusi ja mahaarvamisi teha ainult oma maksu arvelt”, ütles Seeder.

Lisaks juhatuse istungile kohtusid riigikogu Isamaaliidu saadikurühma liikmed Läänemaa kohalike omavalitsusjuhtide ja arvamusliidritega, kellega arutati teiste probleemide kõrval ka riigi lisaeelarvega seonduvat.

Allikas

Arvamused:


Selle artikli kohta arvati:

 jalgratta leitamine, 11:12 13.05.2003
Tulumaks on juba praegu jagatud riigi ja KOV vahel. Ainult selliselt, et KOV saab mingi protsendi tema territooriumil tasutud tulumaksust TAGASI (vist oli 48% üldsummast). Seega on isamaalased jällegi leitanud midagi lihtsalt asja ümber nimetamisega.
Raha ümberjagamine selle summat ei suurenda.
Millal küll rumalus hääbub?
 FITT, 11:14 13.05.2003
keda lolliks peetakse?? ka täna laekub kohalikku valda 56% FIT, isamaaliit teeb ettepaneku seda tõsta 57.7% peale? (jaga 15st 25ga)
aga veel. kui ka kogu tulumaks jääks valda,
siis oleks tulemus:
ruhnu tulumaks (59 inimest) ja tallinna tulumaks (400 tuhat inimest). ruhnu võime toime tulla kasvab üüratult!!
selle tagajärjel läheb tallinn veelgi kiiremini rikkamaks ja vaesed vallad veelgi vaesemaks. sest kui osa tulumaksust laekub nüüd valda, siis seeläbi vähenevad riigieelarve laekumised ja seega vöimalusi valdu toetada.
 ao, 11:20 13.05.2003
Aga kuidas jaguneks maksud juhul, kui teostatakse koalitsioonileppesse kirjapandud tulumaksu vähendamine 20 protsendini?
 Avo Blankin, 11:56 13.05.2003
Üksikisiku tulumaksu jaotamine riigi ja omavalitsuse vahel on väär selle kehtestamise algusest peale. Riik peab ära elama kaudsetest maksudest ja lõivudest.
Üksikisiku tulumaks PEAB laekuma (maksuameti kaudu) 100%-liselt kohalikule omavalitsusele. Ja see oleks ka ainuke kohalik maks.
Tundub, et riik kardab endiselt korralikku tugevat omavalitsust.
Ka kohaliku omavalitsusreformi ise-eneslik jätkumine on kinni just niikaua, kuni riik suudab omavalitsuste arengut pidurdada alafinantseerimisega. Jutt uutest töökohtadest, sotsiaalsest turvalisusest jms pole riigi tasandil kunagi olnud tõsiselt võetav. Ka erakonnapoliitiliselt on see iga kord läbi kukkunud…
 ahah, 13:54 13.05.2003
rikkalikuks ja lohaklikuks
 pajus, 14:05 13.05.2003
loll jutt blankini suust. näit. prantsusmaal laekub tulumaksust kohalikku omavalitsusse 15%hispaanias 16%, austrias 34%, iiris mitte pennigi.ainult põhjamaades on laekumine 90-100% aga seal on ka teised mehhanismid, mis isiku tasandil tulusid vördsustavad. kehtestame siis ka astmelise tulumakse nagu põhjamaades ja jaotame oluliselt regionaaltoetusi!
jutt, et omavalitsus muutub tugevaks tänu tulumaksu jätmisele kov-i kätte on äärmiselt asjatundmatu. veelgi enam, eesti praegustes oludes äärmiselt ohtlik. tali vald ja tallinn ei ole sarnased. nende panemine sõltuvusse FIT, mis erineb vähemalt 5 korda on äärmiselt vastutustudetu
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.