Vinni vallas tuleb novembris kordushääletamine

Vinni vallas tuleb novembris kordushääletamine

Vabariigi Valimiskomisjon tunnistas oma eilsel koosolekul kehtetuks hääletamistulemused Vinni valla valimisringkonnas nr 1 ja määras kordushääletamise päevaks 17. novembri, sest kontrollimisel selgus, et Vinni vallas Eesti Keskerakonna nimekirjas numbri all 105 kandideerinud Aleksei Gvanovski osutus mittekodanikuks.

Oma sõnul paarkümmend aastat Vinnis elanud perearst Aleksei Gvanovski kogus oma ringkonnas 23 häält, mis mõjutas oluliselt hääletamistulemusi selles valimisringkonnas. Kui Gvanovski poleks kandideerinud, oleks mandaatide jaotus olnud teistsugune.

Aleksei Gvanovski ütles eile õhtul, et talle tuleb selline otsus üllatusena. “Selge,” vastas ta, “aga ma ei teadnud seda.” Poole jutu pealt läks Gvanovski üle vene keelele ning oli üldse napisõnaline.

Vabariigi Valimiskomisjoni poolsel kontrollimisel rahvastikuregistrist selgus, et kohalikel valimistel kandideerib Eestis kümme mittekodanikku.

Vastuseks Vabariigi Valimiskomisjoni pöördumisele kinnitas siseministeerium, et need kümme isikut on Eestis elamisloa alusel elavad välismaalased, kellele on välja antud välismaalase pass. Vastavalt valimisseadusele võivad kandideerida aga ainult Eesti kodanikud. Kuna osalemine valimistel ilma hääleõiguseta on karistatav, esitas Vabariigi Valimiskomisjon politseile avalduse nende kümne isiku suhtes väärteomenetluse algatamiseks.

Tehes järelevalvet valimiste korraldamise üle, selgitas Vabariigi Valimiskomisjon välja, et ükski kümnest kandidaadist ei osutunud valituks. Üheksal juhul ei mõjutanud nimetatud seaduserikkumine ka oluliselt hääletamistulemusi. Samas tegi Vabariigi Valimiskomisjon ettekirjutuse mitte registreerida neid kandidaate volikogu asendusliikmeteks.

Vastavalt seadusele võib Vabariigi Valimiskomisjoni otsuse kolme päeva jooksul edasi kaevata Riigikohtusse.

–>Aarne Mäe
aarne@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.