Ajaloolised vaated Palmse Park-hotellis

Ajaloolised vaated Palmse Park-hotellis

Palmse Park-hotelli restoranis on üleval ajaloolise vaategraafika näitusmüük, kus on esindatud Palmse, Rakvere, Toolse, Paide, Haapsalu, Narva, Tallinna ja teiste Eesti paikade põhiliselt XIX sajandist pärit vaated.

Osa kujutatud paikasid on praeguseks tundmatuseni muutunud, teistele pole ajahammas suutnud peale hakata. Kunstiteadlase Jüri Kuuskemaa sõnul on huvitavad vahepealsed variandid, mis 300-150 aasta taguselt ajalävelt pakuvad nii äratundmisrõõmu kui ka võõristust.

Ehkki esimesed teated vaategravüüride loomisest pärinevad XVII sajandi algusest, sai vaategraafika massilise leviku XIX sajandil, mil Eesti- ja Liivimaal tegutses arvukalt kohalikke maalikunstnikke ja joonistajaid.

Mõisad, ajaloolised linnad, sadamad, linnused ja varemed muutusid keskaja ja rüütliromantika moodiminekul vaatamisväärsusteks ning tekkis vajadus nende vaadete kui reisisuveniiride jäädvustamiseks.

Mõned kohalikud kunstnikud paljundasid oma töid akvatinta või vasegravüüri tehnikas, teised rajasid litograafiatöökodasid. Asja uudsuse tõttu ei jätkunud aga kohapealseid tegijaid ja nii saadeti osa joonistusi välismaale arvukamaks paljundamiseks.

Enam kui pooltel Eestimaa vaadetel on tõmmiste valmistamiskohana nimetatud Pariis, Berliin, Augsburg, Dresden, München. Kunstiliselt käsitluselt järgiti klassitsismi idealiseerivaid ning biidermeierlikku idüllilist realismi.

Ajalooliste vaadete graafilised originaalid on tänapäeval muutunud harulduseks, mis on koondunud muuseumide ja suurte raamatukogude kollektsioonidesse. Neid napib antikvaarsel turul ja erakätes. Pealegi on originaalid tihtipeale kahjustustega ning pleekinud.

Kuuskemaa sõnul saab originaalide nappust huviliste laiemale ringile korvata tänapäevase kõrgtehnoloogia vahendusel valmistatud efektsete jäljendustega.

Palmse Park-hotellis eksponeeritaval vaategraafika näitusel ongi tegemist jäljendustega – kvaliteetsete reprintidega, mis sobivad reisimeeneks, kaunistama kodusid ja ilmestama ametiruume.

–>Aivi Pargi
aivi@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.