Akadeemik Ene Ergma – Riigikogu esimees

(01.04.2003)

Riigikogu tõusis juhtima akadeemik Ene Ergma

Kai Kalamees

Ruut  Toompeal liikus eile kumu kavast jätta Keskerakond riigikogu juhatusest välja

Ruut  Uue riigikogu aseesimehed on Toomas Savi ja Peeter Kreitzberg

Uudise pilt
Res Publica teed võimule sillutas akadeemik Ene Ergma valimine riigikogu esimeheks. Pärast eilset istungit sai Ergmale osaks Res Publica esimehe Juhan Partsi palav embus. Suure tõenäosusega on Parts varsti peaminister ja Res Publicale kuuluvad nii valitsusjuhi kui ka spiikri koht.
Foto: Rauno Volmar

Riigikogu valis eile oma avaistungil uueks spiikriks Teaduste Akadeemia asepresidendi astrofüüsik Ene Ergma, kes lubas tegutseda selle nimel, et parlament ei lõhestuks teravalt kaheks.

“Loodan, et siin saalis ei teki kahte Eestit – koalitsiooni ja opositsiooni Eestit,” ütles Res Publicasse kuuluv 59-aastane Ergma.

Ergma sõnul innustas teda kõrget kohta vastu võtma ka uhkus selle üle, et ta on eesti naine.

Kaheksa aastat riigikogu esimehena töötanud Toomas Savi kinnitusel on Ergma hea valik. “Sellega võitis kogu Eesti ühiskond. Aga eriti võitsid sellest eesti naised,” märkis Savi.

Kauaaegse spiikri sõnul saab Ergma oma uues ametis kindlasti hakkama. Reformierakonna fraktsiooni värske esimehe Urmas Paeti sõnul räägib Ergma kasuks tema pikaaegne tegevus teadlasena. “Mul on hea meel, et tipp-poliitikas on naine,” lisas Paet.

Eesti ajaloos esimesena nii kõrgele riiklikule kohale valitud naispoliitik kogus salajasel hääletusel 66 rahvasaadiku toetuse. Sellega tõestasid Res Publica, Reformierakond ja Rahvaliit selgelt, et neil on valitsemiseks piisavalt jõudu.

Ene Ergma

• lõpetas 1969. aastal Moskva Riikliku Ülikooli astronoomina
• 1972. aastast füüsika-matemaatikakandidaat
• 1984. aastast doktor
• 1988. aastast Tartu Ülikooli professor

Täiesti ei pidanud kokkulepped aga valimiste teises voorus, kus kaduma läks kolm tulevase võimuliidu poliitiku häält.

Reformierakondlane Savi valiti 57 häälega esimeseks aseesimeheks ja opositsiooni esindav keskerakondlane Peeter Kreitzberg 27 häälega teiseks aseesimeheks. Isamaaliidu kandidaat Peeter Tulviste sai 11 häält.

Enne hääletust räägiti Toompeal kavast jätta riigikogu juhatuse kohast ilma Keskerakond. Sel juhul oleks pidanud vähemalt 15 võimuliidu saadikut toetama Savi asemel Tulvistet. Eesti Päevalehe andmetel oli esialgu osa Res Publicast valmis selle intriigiga kaasa minema.

Eilse istungi lõpul teatas peaminister Siim Kallas valitsuse tagasiastumisest. Ministrid jätkavad tööd kuni uue valitsuse ametisseastumiseni. Uue peaministri usaldushääletus võib toimuda juba järgmisel nädalal.

Tõenäoliselt teeb president Arnold Rüütel homme Res Publica esimehele Juhan Partsile ülesandeks moodustada valitsus.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.