Rakvere saab Kalevipojaga maailmalinnaks

Rakvere saab Kalevipojaga maailmalinnaks

Eepose “Kalevipoeg” maailma esiettekanne toimub Rakveres kuu aja pärast 30. aprillil, kokku kulub Vallimäe laululaval eepose täies mahus ettelugemiseks ligi 14 tundi.

Esmakordselt Eesti ja ka maailma ajaloos toimuv ettelugemine püstitab omalaadse Guinessi rekordi, mis on virulaste eriliseks panuseks Kreutzwaldi 200. sünniaastapäeva tähistamisel.

“Kalevipoja” kahekümne loo ehk 19 032 regivärsi ettekandmiseks kulub 47.579,5 sekundit ehk 829,65 minutit, mis ühtekokku on 13 tundi ja 50 minutit. Seega võtab “Kalevipoja” maailma esiettekanne ühtekokku aega ligi 14 tundi, selgitasid projekti vaimne juht Toomas Suuman ja tegevusjuht Urmas Lennuk eile asjahuvilistele.

Ühistu SSR (Sikk, Suuman, Riim) kunagine idee “Kalevipoja” täies mahus ettelugemisest kerkis tänavu taas üles, kui maavalitsuses arutati Kreutzwaldi 200. sünniaastapäeva tähistamist. Vana ideed meenutades tõusis küsimus: kui paljud meist, Kalevite rahvast, on üldse “Kalevipoega” lugenud.

“Kalevipoja” maailma avalik esiettekanne algab Vallimäe laululaval kell kuus hommikul ning lõpeb kell 8 õhtul. Seejärel jätkuvad sealsamas Krambambuli nimega tudengipidustused.

Esiettekanne kantaks üle kohalikus raadios, see salvestatakse nii pildis kui ka helis. Kokku osaleb “Kalevipoja” ettelugemisel ligi 70 inimest, kes kõik teevad seda vabatahtlikult, austusest lauluisa vastu.

“Kalevipoja” ettelugejate põhimassi moodustavad Lääne-Viru kooliteatrite ja koolide näitetruppide liikmed. Lisaks osalevad Rakvere teatri juhid, teatriklubi liikmed, aga ka Virumaa Teataja ajakirjanikud, ässitusühistu SSR ning mõned teised prominendid.

““Kalevipoja” ettelugemine pole pull, vaid paljude inimeste tõsine, vabatahtlik ja raske töö, mille ainsaks tasuks on see, et kindlasti minnakse Eesti kultuuriajalukku,” ütles Toomas Suuman.

Eesti rahvuseepose maailma esiettekannet kureerib Rakvere linnapea Andres Jaadla.

–>Rein Sikk
rein@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.