Altja sai uue hingamise (VT)

Altja sai uue hingamise


Eile Altja Mäekõrtsis lõunastanud turismigrupp Münchenist nautis eestlaslikku menüüd ja kaluriküla miljööd. Foto: Tairo Lutter

Kevadel Altja kõrtsi rendile võtnud Roman Kusma tõdeb pärast umbes ühe miljoni kroonist investeeringut ehk ehitusmaratoni, et nüüd on maja selline, nagu ta ette kujutas.

Ehkki rendipakkumist tehes ei näinud Kusma nii suuri kulutusi ette, peab ta tehtut oluliseks ja lausa eluliseks, sest seal valitsenud olukord poleks lubanud teenindusega üldse jätkata. “Pakkusin minimaalset rendihinda, kuid maksimaalset investeeringut, et seal kõik korda teha,” lausus kõrtsiperemees.

Praegu kõpitsevad töömehed veel kõrtsi ja kiigemäge piirava aia juures ning siis on kõik valmis.

Poolik hooaeg

Kusma andis endale juba varem aru, et esimene suvi lähebki ehituse nahka, järgmisel aastal saab hakata kohta taas turismigruppidele sisse söötma ja õppima ning alles seejärel võib täistuurid sisse panna.

“Et hooaeg avanes poolest suvest, siis kaotasin kindlasti kliente,” tõdes Roman Kusma, “kuid välisilme polnud ju valmis, seepärast ei saanudki suuremat reklaami teha.”

Tema üllatuseks polegi väliskülalistest põhilised põhjanaabrid soomlased, vaid grupid Saksamaalt ja Inglismaalt.

Ent uuenenud Altja kõrtsi erinevuseks varasemaga võrreldes on see, et nüüd saavad kõik, ka meie enda inimesed, igal ajal sinna sööma minna. Enne oli eesõigus ettetellitud turismigruppidel.

Sihtasutuse Virumaa Muuseumid nõukogu esimehe Marko Pomerantsi sõnul on just see asjaolu igati tervitatav. “Olen oma perega juhuslikult sinna sattunud ja söönuks saanud, nagu see peabki olema,” kiitis Pomerants. Maavanemana pole tal tänavu siiski veel olnud võimalust Altjal külalisi võõrustada.

Põhjalikud tööd

Mis puutub ümberehitustesse, siis ka sellega on Pomerants rahul. “Selle lühikese ajaga on kõvasti vaeva nähtud ja tööd tehtud, üks asi on see, mida külastajad näevad, teine, mis silma ei hakka. Patt oleks nuriseda,” ütles Pomerants.

Kusma sõnul tehti esmalt uus köök, mis vastab täielikult nüüdisaegsetele sanitaarnõuetele, samuti olme- ja sanitaarruumid töötajatele. Täielikult uuendati elektrisüsteem, sest euronõuetele vastav kõrtsiköök vajas suuremat võimsust. Tänu kõrtsile sai kaluriküla uue alajaama ning nõnda jäävad ära seni elu seganud voolukõikumised. Vahetati ka vee- ja kanalisatsioonisüsteemid.

Silmale kõige märgatavam asi on aga äsjavalminud paekivitrepp ja terrass. Pärast ümberehitust on kasutusele võetud ka 80-kohaline rehealune, mis enne ei olnud pidevas kasutuses.

Kõrtsirentnik rajas teisele poole parkimisplatsi, et külastajad kitsast teed ei ummistaks.

Kui praegu on kõrts avatud iga päev, siis elu peab näitama, kas nõnda jääb ka talvel. Kusma kaldub arvama, et ilmselt jääb Altja kõrts talvel avatuks siiski vaid nädalavahetustel.

Roman Kusma juhitav OÜ Berlini Trahter võttis Altja Mäekõrtsi sihtasutuselt Virumaa Muuseumid rendile esialgu viieks aastaks võistupakkumise tulemusena tänavu 6. mail. Ümberehitustöödega alustati 13. mail ning jaanipäevaks jõuti uksed juba külastajatele avada. Kusma korraldab toitlustust ka Viitna ja Põrna kõrtsis.

MENÜÜ:

Altja kõrtsi menüüst eelistavad külastajad lihtsaid toite nagu oasuppi, kartulipüreed või mulgiputru seenekastmega ja mustikakooki. Kõrtsiperemehe sõnul pole selles vanas kalurikülas mõtet gourmet-restorani otsida, kõik on talupojale ja rannarahvale omane.

–>Aarne Mäe
aarne@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.