Ferdinand von Wrangel – 210

Roela kool tähistab täna kuulsa meresõitja Wrangeli sünniaastapäeva
Täna, 26.mail algusega kell 11 toimub kuulsa meresõitja Ferdinand von Wrangeli 210. sünniaastapäeva tähistamine Vinni vallas F.v Wrangeli nimelises Roela Põhikoolis.

Kool tähistab kuulsa meresõitja sünniaastapäeva mitmete ettekannetega: end. Tartu Ülikooli õppejõud ja Wrangeli uurija Milvi Hirvlaane räägib Ferdinand von Wrangeli elust kui osast Eesti kultuuriloos, dr Peter Krienitz tutvustab F.v Wrangelit kui isa ja perekonnapead, Kiltsi põhikooli direktor Lembit Keerus räägib kahest kuuslast meresõitjast – Wrangelist ja Adam Johan Krusensternist, Tartu Baeri muuseumi direktor Erik Tammiksaar Wrangelist ja Baerist. Roela kooli 7.kl õpilane Laura Sikk teeb ettekande F.v Wrangeli lapsepõlvest.

Kool saadab oma delegatsiooni Viru-Jaagupi kalmistule Wangeli hauaplatsile lillede asetamiseks.
Pärast ettekandeid toimub vestlusring, esineb Roela naisansambel. Dr P.Krienitz kutsub osalejaid Uuemõisa mõisa kohvilauda.

Roela koolil on külas ka Rõuge Põhikooli õpilaste delegatsioon eesotsas kooli direktor Toomas Rajuga, et sõlmida Rõuge kooliga sõprussuhted. Rõuges, kunagises Nursi koolis õppis F.v Wrangel lapsena.

“Peame oluliseks tähistada Ferdinand von Wrangeli mälestuse jäädvustamist seetõttu, et Ferdinand von Wrangel pidas Roelat alati oma kodukohaks, ükskõik kus ta ka ei viibinud,” ütles Roela Põhikooli direktor Ilmo Jaanimägi.

Talle kuulus ka Roela mõis ja siin veetis ta oma elu viimased aastakümned.

Vene meresõitja F.v Wrangel elas aastatel 1797-1870. Noore mitšmanina tegi ta kaasa aastatel 817-1819 oma esimese ümbermaailmareisi. 1820-1824 juhtis Wrangel Kirde-Siberi ekspeditsiooni. Valiti Peterburi TA auliikmeks.

Wrangeli nimi on antud saarele Põhja-Jäämeres, peale selle veel kahele saarele, lahele, mägedele ja vulkaanile. Oli ka Alaska kuberner. Tema nime kannab ka linn Alaskal.

/Lisainfo Ilmo Jaanimägi, 32 97151/

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.