VE: Anvelt, Andres – politseinik

Üks Eesti tipp-politseinikke riputab vormi varna
26.05.2006 00:01Rasmus Kagge

Üks Eesti politsei korüfeesid, 19 aasta jooksul mitu suurkuritegu lahendanud ja viimastel aastatel politseikolldeþit juhtinud Andres Anvelt pani üleeile lauale lahkumisavalduse.

 
Andres Anvelt
Foto: Raigo Pajula

Pea kaks viimast aastat sisekaitseakadeemia politseikolledþi direktorina töötanud Anvelt ütles, et otsus politseiniku karjäärile punkt panna sündis puhtalt temas eneses ning mingeid väliseid mõjutajaid ei tasu selle tagant otsida.

«Vaadake, olen kogu senise elu pühendanud politseile, näinud 19 aasta jooksul miilitsa ümbersündi praegusaegseks politseiks. Tõusnud tänavapatrulli astmelt tippjuhiks, ja ma olen alles 36-aastane. Paratamatult tekib siis küsimus – kuhu edasi?» sõnas ta.

Uute väljakutsete otsinguga oma politseist lahkumist põhjendav Anvelt usub, et on oma viimase eesmärgi politseis täitnud. Ta pidas silmas politsei haridussüsteemi, mis on läbi teinud olulised muutused.

Kuumad aastad

Anvelti n-ö kuumemad aastad möödusid siiski keskkriminaalpolitseis (KKP), mille juhiks ta tõusis. Tema juhtimisel muutus KKP politsei eliitüksuseks, mis tabas esimesed narkolaborid, andis hoobi eestlaste kuritegelikule kolooniale Hispaanias Marbellas, pani trellide taha mitu Eesti allilmajuhti ja lahendas kümneid kõmulisi kuritegusid.

Neist suurimat tähelepanu väärib ärimees Mait Metsamaa palgamõrva lahendamine. Tegemist oli pretsedenti loova juhtumiga, sest esmakordselt viidi kohtu ette kogu kuritegelik ahel alates tapjast kuni mõrva tellijani.

Arusaadavaid selgitusi esitamata tagandas endine politseijuht Robert Antropov 2003. aasta suvel Anvelti KKP juhi toolilt, mistõttu sattus eliitüksus peagi sügavasse kriisi.

Tahtis varem lahkuda

«Kui aus olla, siis heietasin lahkumismõtteid juba toona,» rääkis Anvelt. «Nägin siiski veel politsei arendamises uusi väljakutseid ja jäin.»

Anvelti sõnul oli tal südames loomulikult raske lahkumisotsust teha. «Ma väga loodan, et lõpuks kaob tõmblemine ning politseile ja tema töötajatele saabub lõpuks stabiilsus,» lisas ta.

Küsimusele, mida eraisik Anvelt tegema hakkab, ei osanud ta veel vastata. «Teen suvel seda, mida pole juba aastaid saanud teha, ehk puhkan, mõtlen elu üle järele ja siis otsustan,» ütles ta.

Politseiameti peadirektori Raivo Aegi hinnangul on Anvelt politseihariduse valdkonnas väga hea spetsialist ning ta töötas täie pühendumisega. «Anvelt on aidanud palju kaasa politseihariduse edendamisele,» ütles ta eile. «Sain tema otsusest teada täna (eile-toim). Isiklikult on kahju, et Anvelt on otsustanud oma tegevuse politseihariduse alal lõpetada.»

Kes on Andres Anvelt?

• 1989. aastal lõpetas kiitusega Tallinna miilitsa erikooli.

• Töötanud Kesklinna politsei kriminaaljälituses, siseministeeriumi kriminaaljälitusvalitsuses (hilisem keskkriminaalpolitsei (KKP), olnud KKP organiseeritud kuritegude talituse ülemkomissar.

• 2000. aastal tõusis KKP asedirektoriks, 2002. nimetati KKP direktoriks, 2003. aastast politseikolledþi direktoriks.

Allikas: PM

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.