Hävis Narva-Jõesuu ainuke kolmekordne puitehitis

Narva-Jõesuu kesklinnas hävis eile varahommikul tulekahjus kolmekorruseline möödunud sajandi algul ehitatud puithoone, mis oli kantud arhitektuurimälestiste nimistusse.

Häirekeskus sai väljakutse tulekahjule eile kell kuus hommikul. Selleks ajaks oli hoone juba nii paksudesse leekidesse mattunud, et kahjutule kuma oli näha paarikümne kilomeetri kaugusele Narvagi. Narva-Jõesuu päästekomandost öeldi, et eelmise päeva õhtul kell 21.18 sõitsid nad samuti samasse hoonesse tuld kustutama. Tundmatud isikud olid elaniketa seisvasse majja lõkke teinud, kuid see suudeti kustutada. Hommikune kahjutuli hävitas unikaalse hoone täielikult.

Ainus kolmekorruseline puitehitis

Narva-Jõesuu linnaarhitekt Juri Gandžu rääkis Põhjarannikule, et Vabaduse tänav 35 asunud puitehitis rajati 19. ja 20. sajandi vahetuse paiku. Algselt asus selles pansionaat, kus puhkajatele üüriti tube välja. “Nüüd oli see hoone kantud riiklike arhitektuurimälestiste nimistusse. See oli ainus Narva-Jõesuus säilinud kolmekorruseline vanaaegne puitehitis,” sõnas Gandðu. Nõukogude ajal oli majas laste puhkelaager.

Põlenud maja kaunistasid puitpitsid, mille elemendid olid iseloomulikud vaid saja aasta tagusele Narva-Jõesuu arhitektuurile. Kunagi oli kuurortlinn rikas hinnaliste arhitektuuripärlite poolest. Nüüdseks on enamik puitehitistest tules hävinud. Arhitektide hinnangul on Narva-Jõesuus säilinud vaid paar-kolm ajaloolise väärtusega hoonet.

Narva-Jõesuu linnavalitsuse andmetel panditi Vabaduse 35 asuvat hoonet mitmeid kordi eri pankadest laenu saamiseks. Ligi kuu aega tagasi pani OÜ Bellum Õigusabi pankrotimenetluse käigus maja müüki. Narva-Jõesuu linnapea Rein Annik ütles, et hoone viimaseks omanikuks oli ettevõte ADM Rem.

Tahtlik süütamine?

Narva-Jõesuu aselinnapea Tatjana Pagajeva käis ise tulekahjupaigal ning tema arvates võib selle juhtumi puhul rääkida ka tahtlikust süütamisest. “Maja seisis tühjalt ning polnud just kõige paremas seisukorras. Selle taastamiseks oleks kulunud palju raha. Lihtsam oli tuli otsa panna – ja mälestis oligi läinud,” rääkis aselinnapea.

Eile lõunaks polnud Narva-Jõesuu linnavalitsusel spetsialistide seisukohta tulekahju põhjuste kohta. Et kodutud on varem korduvalt selles hoones lõkkeid süüdanud, pole välistatud, et see oligi nüüdse kahjutule põhjuseks. Narva politsei ei ole veel alustanud juhtumi asjaolude uurimist.

ILJA SMIRNOV
Teisipäev, 5.08.2003

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.