VE: pooppuu – linnaolustikukindel ilupuu

Rakvere linn hävitas keskuse pooppuud

Rakvere inimestes tekitas paksu verd kesklinnas Kastani tänava läbimurdele ette jäänud pooppuude maharaiumine, sest ette võetud tööst anti ebapiisavat teavet.


Kas barbaarne hävitustöö või linna puhastamine vanadest puudest? Linlased ja ametnikud on eri meelt. Foto: Tairo Lutter

Neljapäeval oli liikluseks suletud Kastani tänav, kus võeti maha puud. Raiumistöid tegi OÜ Signaal, kes paigaldas valmivale läbimurdele ka valgusfoori- ja valgustipostid.

Rakvere linnaaedniku Anu Kivi sõnul oli tegemist väheste pooppuudega, mis linnas üldse avalikus kohas kasvasid. Üks pooppuu kasvab veel Vallimäel.

Ebameeldiv üllatus

Eile hommikul, kui Anneli Rohtsalu Kastani tänavasse Ühispanka tööle läks, kuulis ta suletud Kastani tänava juures saemürinat. Rohtsalu eeldas, et tegemist on okste piiramisega, ent hiljem pilku aknast välja heites, nägi ta ehmatusega, et maha võetakse suured puud.

“Saan aru, et läbimurde ehitamise tarvis tuleb puud maha võtta, aga mind teeb see küll väga nukraks,” ütles Rohtsalu.

Rohtsalu sõnul kurvastas puuderaie ka teisi häiritud majaelanikke, kelles tekitab rahulolematust Kastani tänava läbimurde ehitamine tervikuna. “Vanad ja ilusad puud raiutakse maha, maja jääb alasti, liiklus muutub tihedamaks, tänava üldilme muutub inetuks,” loetles Rohtsalu läbimurde ehitamise miinuseid.

Linnaametnikele heitis ta ette puudulikku tööd majaelanike teavitamises, mistõttu eilse päeva väldanud saagimistööd olid elanike jaoks ootamatud.

Puud jäid läbimurdele ette

Rakvere linna haljastusspetsialist Anu Kivi tunnistas, et Kastani 3 elanikke eilsest puuderaiumisest konkreetselt ei teavitatud, küll aga olid tema sõnutsi väljas sildid muutustest liikluses, mis teatasid tänava sulgemisest eilseks päevaks.

“Puude saagimine ei peaks tegelikult linnaelanike jaoks uudis olema,” leidis Kivi.

“Kastani tänava läbimurdest on väga palju räägitud ning oli teada, et ehitustööde teostamiseks tuleb need puud maha võtta,” selgitas Rakvere linnaaednik.

Kivi lisas, et dendroloogid on kõnealused puud tunnistanud vanadeks ja haigeteks ning raiumine on õigustatud.

“Mahavõtmisest on tegelikult räägitud juba ammu, aga varem on takistuseks saanud rahanappus,” märkis Anu Kivi ning lisas, et järgmisel aastal on plaanis Kastani tänavale rajada korralik jalgtee, millega kaasneb ka uus haljastus.

Puude raiumisega paralleelselt on alustatud ka asfalteerimistöid, mis peaks lõppema 11. juuliks.

Läbimurde avamiskuupäeva otsustab vastuvõtukomisjon, kes annab tehtud töödele hinnangu järgmisel kolmapäeval. Uus valgusfooriga ristmik peaks muutma liikluse Laial tänaval ohutumaks ning parandama nähtavust.

POOPPUU:

Eesti läänesaartel ja Mandri-Eesti äärmises lääneosas on pooppuu oma üsna kitsa levila idapiiril. Eestis kasvatatakse pooppuud ilupuuna ka väljaspool tema looduslikku levilat, sest ta on külmakindel. Et pooppuu saab hakkama tolmu- ja suitsurohkes keskkonnas ning pole eriti tundlik heitgaaside suhtes, osutub ta väga väärtuslikuks just linnade haljastuses.

Maarika Kirikmäe

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.