Iga kolmas noor kohtlajärvelane on narkootikumi proovinud

Iga kolmas Kohtla-Järve noor on uimasteid tarvitanud
27.02.2002 Postimees

Kohtla-Järve linnavalitsuse tellitud sotsioloogilise uuringu kohaselt on iga kolmas Kohtla-Järve noortest proovinud uimasteid, eriti on suurenenud narkootikumide tarvitamine muulastest õpilaste hulgas.

2000. aastal oli uimasteid proovinud 38 protsenti Kohtla-Järve noortest, kirjutab Põhjarannik.

Eestlased pruugivad uimasteid vähem – kui 2000. aastal oli uimastite tarvitajaid 23, siis mullu 21 protsenti eestlastest. Vene õpilaste seas oli uimastite tarvitajate osakaal aga aastaga suurenenud 42 protsendilt 48,2 protsendile.

Kui esimese küsitluse andmed näitasid, et uimasteid oli vähemalt kordki tarbinud 38 protsenti noortest, siis teise küsitluse andmeil oli uimasteid proovinud juba 44 protsenti noortest.

Eriti oli uimastite proovimine suurenenud teismeliste poiste seas – kui 2000. aastal olid enda sõnul uimasteid tarvitanud pooled noormeestest, siis 2001. aastal juba 65,3 protsenti.

Kasvanud on ka nende noorte arv, kes on narkootikume üle kümne korra pruukinud. Kui 2000. aastal oli selliseid noori 9,6 protsenti, siis mullu juba 12,1 protsenti.

Tüdrukute hulgas oli uimastite kasutanute arv langenud. Kui esimese küsitluse ajal oli neid 29 protsenti, siis teise küsitluse ajal 20,7 protsenti.

Küsitluse põhjal tarvitavad noored kõige rohkem marihuaanat, tüdrukud eelistavad amfetamiini ja ecstasyt.

Heroiini on küsitluse põhjal proovinud 2,8 protsenti noortest.

«Tuleb aga arvestada, et me küsitlesime üldhariduskoolide ja kutsekoolide õpilasi. Tavaliselt jätavad aga heroiinisõltlased kooli pooleli ega õpi kusagil. Ilmselt on heroiini tarbivaid õpilasi rohkem kui 2,8 protsenti,» ütles uuringus osalenud Igor Parv.

15,1 protsenti küsitletuist vastas, et on uimasteid proovinud, kuid ei tea, missuguseid. Peaaegu kõik 15-aastased on proovinud alkoholi, suur osa küsitletutest on seda pruukinud üle kümne korra.

Kohtla-Järvel on umbes 800 küsitletute vanuses õpilast. «Küsitlus haaras neist rohkem kui kolmandikku ja seepärast peaksid andmed olema küllaltki usaldusväärsed. Seda kinnitavad ka Eesti kui terviku kohta läbiviidud uuringud. Sotsioloogiliste uuringute andmeil on Eestis iga kolmas 9.-10. klassi õpilane uimasteid proovinud,» rääkis Parv.

Kohtla-Järve linnavalitsuse tellimusel korraldas firma Femiid 2000. aastal ja 2001. aasta lõpus üldhariduskoolide ja kutsekooli 15-ja 16-aastaste õpilaste hulgas sotsioloogilise küsitluse. Küsitluse eesmärgiks oli välja selgitada uimastite pruukimise tase linnas.

Küsitleti 253 inimest, noormehi ja neide oli enam-vähem võrdselt, 16 protsenti küsitletutest olid eestlased.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.