Riigikogu enamus pooldab korruptsiooni jätkumist

Riigikogu enamus pooldab korruptsiooni jätkumist
 
Riigikogu aatelisel vähemusel ei õnnestunud keelata parlamendiliikmete kuulumist kohalikesse volikogudesse, sest volikogudesse kuuluvad saadikud hääletasid vastava sätte vastu.
Riigikogu Rahvaliidu fraktsioon tegi ettepaneku keelata Riigikogu liikmetel valla- ja linnavolikogudesse kuulumine. Ettepaneku tegija sõnul aitaks ettepanek vähendada rahva ja võimu võõrandumist ning lubaks võimu juurde ka teisi inimesi, tuleks lõpetada mitmes paadis trügimine. Näiteks Tallinna linnavolikogu liikmeist kuulub parlamenti kolmandik.

Põhiseaduskomisjon toetas Rahvaliidu ettepanekut, selle vastu oli aga valitsus.

Riigikogu Rahvaliidu ettepanekut ei toetanud. Selle poolt oli 26 ja vastu 36 Riigikogu liiget.

Mis puutub Rahvaliidu ettepanekusse, siis oli see vaid õrnutsev silmakirjalik poliitiline kompamine eelseisvate kohalike omavalitsuste valimiste kampaania eel ja suunatud valijate (sh ka minusuguste) rahustamiseks.
Esitatud eelnõu ei sisaldanud ettepanekuid riigikogulaste “tegevusvälja” piirangute konkretiseerimiseks näiteks äriühingutes, nõukogudes ja halduskogudes.
Mida rääkida korruptsioonist ja kuritegevusest Eesti riigis kui riigikogulased seadusandjatena ise jätkavad karistamatult töötamist täitevstruktuurides ja alamastme seaduslikes kogudes nõukogude-aegses stiilis a´la kolmekordne NL kangelane… Tavakodanik teab, et poliitikud balansseerivad korruptsiooni piiril. Kuna poliitikaga ka KaPo ei tegele – riigikogulased on süüdimatud – siis vastutust ei järgnegi. Võib-olla on see paratamatu, võib-olla aga mitte – kõik sõltub ju ikkagi inimesest, keda mina sinna valinud pole…
Usun, et ka riigikogu liikmetete kodanikujulgus on ahistatud saamahimu poolest. Sestap ka selline käitumine.
Aga võib-olla peaks hoopis Riigikogu liikmete volitusi piirata kahe järjestikuse perioodini? Analoogiliselt Vabariigi Presidendi ametiajaga?

Avo Blankin
endine valimiskomisjoni-tegelane

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.