“Industrial Heritage Platform 2000-2002” lõpuseminar Kohtla-Järvel

Põhjamaade Ministrite Nõukogu Infobüroo pressiteade: 26.11.02

Kohtla-Järvel toimub Põhja- ja Baltimaade tööstus-pärandite säilitamisele keskenduva koostööprojekti “Industrial Heritage Platform 2000-2002” lõpuseminar.

29.-30. novembril toimub Kohtla-Järvel Kultuurihoone saalis seminar “Tööstuspärand kui arengu suunaja”. Ürituse korraldajateks on Kohtla-Järve Põlevkivimuuseum ja Industrial Heritage Platform projekt.

Tööstuspärand ja tööstusarhitektuur on valdkonnad, millele ei ole Eestis senini väga suurt tähelepanu pööratud. Meie linnades ja maakondades on säilinud hulgaliselt väärtuslikku ajaloolist tööstusarhitektuuri, ent paljud sellised rajatised on tänaseks oma tootva tegevuse lõpetanud ja ootavad tihtipeale vaikselt lagunedes paremat tulevikku.

Lääne-Euroopas ja Põhjamaades on olemas juba aastatepikkune kogemus, kuidas taolisi vanu ja oma esialgse funktsiooni kaotanud tööstuskompleksidele anda uus kasutus, säilitades vana ehitise omapära.

Esimene seminaripäev reedel, 29. novembril keskendub tööstuspärandi ja selle arendamisele Ida-Virumaal. Seminaril esinejad ja osalejad püüavad koos luua aluse Ida-Virumaa plaanipärase ja mõtestatud tuleviku arengule. Arutletakse, kuidas rakendada kohalikku unikaalset tööstuspärandit piirkonna edasise arengu huvides. Ida-Virumaa on huvitav oma nõukogudeaegse tööstuspärandi poolest, mida tavainimene ei pruugi esmapilgul osata hinnata. Tegelikult moodustab aga ka selline lähiajaloo pärand olulise osa kohalikust ajaloost ja eripärast.

Laupäeval, 30. novembril jätkub Kohtla-Järve Kultuurihoones Industrial Heritage Platform (IHP) 2000-2002 projekti kokkuvõttev rahvusvaheline seminar inglise keelse pealkirjaga “Promoting Industrial Heritage – Mapping Best Practices”. Teisel seminaripäeval jagatakse kolme aasta jooksul läbi viidud projektide kogemusi ja arutatakse tööstuspärandiga seotud probleeme meie naaberriikides.

IHP on Põhja- ja Baltimaade tööstuspärandile keskenduv koostööprojekt, mille eesmärk on juhtida nii erialainimeste kui üldsuse tähelepanu tööstuspärandiga ning selle taaskasutusega seotud küsimustele, asetades rõhu koolitusele, uurimustöödele ning informatsiooni vahetusele projektis osalevate riikide vahel. Kolme aasta jooksul on korraldatud mitmeid workshope ja õppenädalaid erinevates riikides, keskendudes alati mingile aktuaalsele ja problemaatilise objektile või piirkonnale.

2001. aasta suvel näiteks analüüsiti kursuse “Vana tehas – uus kasutus” raames Tallinna vesilennukite angaaride ja tselluloosi- ja paberivabriku kompleksi tulevikku. IHP on toetanud ka väiksemaid Balti riikides läbi viidavaid tööstuspärandit tutvustada aitavaid projekte. Sel aastal toetati erinevaid aktiivsete inimeste poolt ette võetud projekte Ida-Virumaal. IHP projekti rahastab Põhjamaade Ministrite Nõukogu. Kõik huvilised on oodatud!

Lähem informatsioon Kohtla – Järve Põlevkivimuuseumist või Tallinna Kultuuriväärtuste Ametist

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.