Inspireeriv kaevanduspiirkondade muutmist kajastav näitus tuuakse Saksamaalt Kohtla-Järvele

Säästva Eesti Instituudi pressiteade: 30.05.02

Kohtla-Järve Põlevkivimuuseumis avatakse juunil teisel poolel näitus “Industrielles Gartenreich” (“Tööstuslik kultuurmaastik”), mis kajastab läbi seinasuuruste fotode ja filmide elavalt 10 aastaga tundmatuseni muutnud Ida-Saksamaa endise tööstus- ja kaevanduspiirkondade arengut. Sama näitus kogus 2000. aasta EXPO-l Hannoveris palju positiivset vastukaja.

Avatav näitus tutvustab Saksamaa Dessau-Bitterfeldi endise tööstuspiirkonna kogemusi regionaalsete, majanduslike, sotsiaalsete ja keskkonnaprobleemide lahendamisel.

Projekti peakoordinaatori Ahto Oja sõnul süstib Saksamaa positiivse kogemuse nägemine kindlasti uut usku homse suhtes ka Ida-Virumaa elanikesse, näidates selgelt, et ka kõige lootusetumatest piirkondadest saab kujundada atraktiivseid elu- ja puhkepiirkondi.

“Sakslaste kogemus peaks olema julgustav kogu Eestimaale: 10 aastaga on endised kaevandus- ja tööstuspiirkonnad muudetud õitsvateks puhkerajoonideks,” märkis Oja.

“Meil kõigil tasuks seda näitust külastada juba eeskätt sellepärast, et saada uut inspiratsiooni endi visiooni avardamiseks Ida-Virumaa tuleviku suhtes.”

Dessau-Bitterfeld, millest tänaseks on kujunenud välja berliinlaste lähipiirkonna puhkerajoon, oli veel 11 aasta eest ammendunud tööstusrajoon koos pruunsöekaevanduste ja elektrijaamadega. Muudatused said alguse Bauhaus Dessau Sihtasutusest, mis seadis 1980-ndate lõpus endale eesmärgiks arendada välja kõiki inimesi rahuldav tulevikuvisioon piirkonna kohta. Eraldi töötati välja 16 alaprojekti. Näiteks tegeleti maastikuarhitektuuriga, infrastruktuuri ja alternatiivse majandustegevuse arendamise ja palju muuga.

Dessau-Bitterfeld kuulub Sachsen-Anhalt’i liidumaa koosseisu. Näituse avamise puhul külastab Eestit liidumaa delegatsioon, mida juhib Dessau piirkonna president ja Anhalti Majandusarengubüroo esimees Friedrich Kolbitz. Delegatsiooni koosseisu kuulub kohalike omavalitsuste esindajad, liidumaa geoloogia- ja mäendusameti esindajad, maastikuarhitektid jne.

Samaaegselt näituse avamisega korraldatakse Eesti-Saksa ekspertide ümarlaud ning septembris ka avalik Ida-Virumaa säästva arendamise foorum, mille eesmärgiks on võimaluste loomine Ida-Virumaa omavalitsuste, arendajate, ettevõtjate ja valitsusväliste organisatsioonide koostööks Saksa partneritega konkreetsete, pikaajaliste jätkuprojektide algatamiseks.

Projekti tulemusena luuakse jätkutegevuste programm ning Eesti-Saksa partnerlussuhted konkreetsete projektide elluviimiseks Ida-Virumaal.

Projekti toetavad EAS Regionaalarengu Agentuuri Tööstuspiirkondade programm, Eesti Energia AS, Kohtla-Järve Põlevkivimuuseum Eestist ning Forum Dessau-Wörlitzer Gartenreich ja Anhalti Majandusarengubüroo Saksamaalt.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.