Julgust, Soome!

Julgust, Soome!

Täna oma 85. iseseisvuspäeva tähistav Soome on alati olnud Eestile eeskujuks. Küll targa ettevaatlikkusega ajaloos iseendaks jäädes, arendades kultuuri, keelt ja rahvust naabritest suurriikide kiuste ning poliitilise asjaajamiskunstiga.

Hillitsetud Soome suutis keeruliste ajaloo ja poliitiliste sündmuste taustal Eestiga ja Eestile ainsat akent maailma hoida. Soome on avanud teid ja uksi Eestile Euroopa Liitu pürgimisel.

Heade eeskujude taustal tahaks Soomele iseseisvuspäeval siiski rohkem julgeid tegusid soovida. Sest tänase Soome julgus ning otsekohesus asju nende õigete nimedega nimetada, kipub kiirelt tõttavale Eestile alla jääma.

See paistab välja Soome toetusest Eestile EL-i astumisel, millest nüüd on saamas ettevaatlik hirm: mida teha, et väikevend üle pea ei kasva. Ka pelg välja öelda selget seisukohta riigi tulevikust, eeskätt siis, kui juttu tuleb võimalikust NATO-sse astumisest, loob poliitikute vanaaegselt ümar jutt Soomest pildi, kel suu vett täis. Keda Soome kardab – ennast või teisi? Seepärast, rohkem julgust ja otsekohesust, Soome! Kui vaja, võib Eestist eeskuju võtta.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.