Porkuni järv vabanes solgi juurdevoolust

Porkuni järv vabanes solgi juurdevoolust

Porkuni ümbruse looduse puhtamaks saamiseks ja turistide ning investorite ligimeelitamiseks tehti suur samm uue reoveepuhasti valmimisega.

Eile ennelõunal avati Tamsalu vallas Porkunis 2,3 miljonit krooni maksma läinud reoveepuhasti, mis jätab kohalikud järved solgist priiks.

“Sama palju maksis kui Toompea peldik,” nentis Tamsalu vallavanem Toomas Uudeberg. Tema kinnitusel oli biopuhastit hädasti vaja, sest Porkuni kool ja üks maja suunasid seni oma reoveed otse järve.

Et kohalik omavalitsus soovib Porkuni ümbrust näha turismiobjektina, siis puhastit oli vaja ka tulevaste investorite kohale meelitamiseks.

Biopuhasti ehituseks andis umbes kaks miljonit krooni Keskkonnainvesteeringute Keskus, ülejäänu tuli riigilt ja valla eelarvest.

Keskkonnainvesteeringute Keskuse programmijuht Heiko Põdersalu kiitis kvaliteetse töö eest ehitajat, Tartumaa firmat Ratex.

Ehitusettevõtte juhtivspetsialist Raul Olesk tunnistas eile, et tööd veidi hilinesid ja puhastit olnuks suvel märksa mugavam avada.

Olesk avaldas tunnustust ümbruskonna eest hoolt kandvatele vallavõimudele. “Hea, et on olemas sellised kohalikud omavalitsused, kes muretsevad, kuidas loodus puhtaks saaks,” ütles Olesk.

Puhasti tarvis seadmed tarninud AS-i Fixtex juht Mait Põldemaa märkis, et bioreaktori juures on kasutatud tänapäevast tehnoloogiat. Biopuhasti võib täisvõimsusel puhastada ööpäevas 60 kuupmeetrit vett.

Tamsalu vallavolikogu esimees Marmelt Riibe avaldas puhastist väljuva toru eest punni eemaldades lootust, et analoogiline ettevõtmine ei jääks viimaseks.

Tamsalu vallavanem Toomas Uudeberg rääkis, et Porkunist läheb nüüd puhastatud vesi kraavi mööda Tapa poole Valgejõkke ja sealt edasi Soome lahte.

Tuleval aastal kavandab vald ühendada biopuhastiga ka Porkuni ülejäänud paarkümmend maja, kus elab paarsada inimest. Seni juhtisid need oma heitveed peamiselt kogumiskaevudesse.

–>Toomas Herm
toomas@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.