Kohtla-Järve: sõda keset linna

Kohtla-Järvel Kalevi tänava 16. maja juures põleb lõke, mille juures majaelanikud kordamööda valvet peavad. Nad valvavad soojustorustiku kaevude luuke, mille juures oli laupäeval tõeline sõda.

Nagu sõjas. Esimese lahingu vastu pidanud elanikud valvavad kordamööda maja juures, soojendades end lõkke ääres, kuhu läks kogu keldrites olev mittevajalik koli.

Esialgu on maja juures vaikne. Kuid elanikud ei lahku valvepostilt, kartes, et muidu kordub laupäevane olukord.

Seda, mis 10. jaanuaril Kalevi tänava 16. maja juures juhtus, pole linnas varem olnud. Puhkenud konfliktis osalesid majaelanikud, Kohtla-Järve Soojuse ja turvafirma Falck töötajad, politseipatrull, kaitsepolitsei Virumaa osakonna töötajad, Kohtla-Järve linnavolikogu esimees Valeri Korb ning Kohtla-Järve aselinnapea Jüri Kollo.

Eelmisel päeval, reedel, 9. jaanuaril lülitas Kohtla-Järve Soojus majast kütte välja, sest ühistu ei sõlmi nõutavat lepingut. Kuid elanikud lülitasid kütte taas sisse, sest nende arvates on Kohtla-Järve Soojuse tegevus ebaseaduslik. Asi on selles, et korteriomanikud selgitavad oma suhteid soojusfirmaga kohtus. Maakohus langetas otsuse Kohtla-Järve Soojuse kasuks, kuid hagejad kaebasid selle edasi teise instantsi kohtusse.

Kohtutäitur pidas võimalikuks enne apellatsiooni läbivaatamist esimese instantsi kohtu otsuse täitmist – soojuse väljalülitamist majast – mitte nõuda, kuid Kohtla-Järve Soojus käitus teisiti. Elanike arvates oli soojusfirma käitumine ebaseaduslik ja nad lülitasid soojuse uuesti sisse. Kuid 10. jaanuaril lülitasid Kohtla-Järve Soojuse töötajad kütte taas välja. Seekord palkasid nad turvafirma Falck, et see kaeve valvaks, et elanikud siibrite juurde ei pääseks. Turvamehed parkisid oma autod luukidele.

Asi läks peaaegu kakluseni

Õues on pakane, trepikodades lõhkesid juba radiaatorid. Kuid elanike palvetele, et Falcki töötajad autod luukidelt ära koristaksid, nood ei reageerinud. Turvatöötajaid püüdis veenda ka politseipatrull, kes saabus kohale korteriühistu esimehe Maria Jantðenko kaebuse peale soojusfirma ja turvameeste omavolilise tegevuse kohta. Siis pöördusid ühistu juhatuse liikmed kaitsepolitsei Virumaa osakonda.

Läbirääkimised Falcki töötajatega ei andnud tulemusi ning elanikud tegid maja külmumisest päästmiseks katse autod kaevudelt ära lükata ja niimoodi luukidele ligi pääseda. Turvatöötajad kutsusid kohale lisajõud.

Turvameeste ja majaelanike vastasseis jõudis mõlemapoolsete vägisõnadeni ja kaklusähvardusteni. Politseil õnnestus kaklus siiski ära hoida. Kohtla-Järve Soojuse tegevust omavoliks nimetanud Jüri Kollo võttis ühendust Falcki juhtkonnaga. Lõpuks viisid turvamehed autod luukidelt ära. Ühistu lukksepp avas siibrid.

Majaelanikud pidasid terve öö lõkke juures vahti, et kütet uuesti välja ei lülitataks. Nad olid hoovis ka järgmise päeva ja öö.

Eile päeval põles lõke endiselt maja juures. Maria Jantðenko ütles, et valvet pidanud olid näinud, kuidas Falcki auto mitu korda majast mööda sõitis, ilmselt oodates, millal inimesed lahkuvad, et luugid taas sulgeda.

Toomas Niinemäe arvates varastab ühistu soojust

“Käib põhimõtteline õigusalane vaidlus ja meie lähtume seaduslikest võimalustest, mis Kohtla-Järve Soojusel oma õiguste kaitseks on,” ütles ASi Kohtla-Järve Soojus juhatuse esimees Toomas Niinemäe Põhjarannikule. “Siin on väga palju emotsioone, kuid me tegutseme niimoodi, et lõpetada soojusenergia avalik vargus. Sellel majal pole mingit seaduslikku alust soojuse tarbimiseks. Probleemi lahendus on aga väga lihtne – üks allkiri ühistult lepingu sõlmimiseks ning nad saavad soojust seaduslikult.”

“Oleme valmis lepingut sõlmima, kuid mitte sellist nagu soojusfirma nõuab,” ütles Jantðenko. “Kõik korteriomanikud on maja soojussõlme kaasomanikud ning meil on seaduslik õigus nõuda ka meie huve kaitsvat lepingut, meie paranduste tegemist lepingusse.”

Niinemäe teatas kategooriliselt, et mingeid erisoodustusi Kohtla-Järve Soojus Kalevi 16 ühistule tegema ei hakka. “On olemas tüüpleping, mille tingimused on kõikidele ühistutele ühesugused, ning juba üle 200 sellise lepingu on allkirjastatud,” ütles ta. “Kui Kalevi 16 soovib revolutsiooni korraldada, siis tehku seda terviseks. Kuid kuni sellel majal seaduslikku alust soojusenergia tarbimiseks ei ole, rakendame oma meetmeid.”

Majaelanike arvates on Kohtla-Järve Soojuse tüüpleping soojustarbijatele surveavaldamise vahendiks. “Paljud neist, kes sellele alla kirjutasid, on praegu sunnitud külmas elama, sest Kohtla-Järve Soojus määris majale kaela vanad võlad, mida ta oleks pidanud ise välja nõudma, ja lülitas kütte välja,” sõnasid inimesed.

Linnavõimud pöördusid peaministri poole

Eile kutsuti kokku Kohtla-Järve linnanõukogu eestseisus, nädala lõpus on kavas linnavolikogu istung. Päevakorras on ainult üks küsimus: kütteprobleemid.

“Valmistasime ette kirja peaministrile, mitmele ministeeriumile, maavalitsusele ja Toomas Niinemäele palvega lõpetada soojuse väljalülitamine ning luua sõltumatu komisjon, kes tooks olukorda selgust, ilmselt teeb seda majandus- ja kommunikatsiooniministeerium,” ütles Valeri Korb eile Põhjarannikule.

Tema arvates on linnas tekkinud olukorra lahendamise sõlmküsimuseks soojusvõrgud. 1996. aastal anti need üle Kohtla-Järve Soojusele.

“Peame paluma valitsusel kaaluda võimalust need linnale tagastada,” sõnas Korb. “Meil on teisigi soojustootjaid – Viru Keemia Grupp, Fortum – ja kui võrgud antakse linnale, siis kaob monopolism. Esialgu oleme aga monopolisti pantvangid.”

Politsei algatas kriminaalasja

Kalevi tänava 16. maja elanike avalduse põhjal algatas politsei ASi Kohtla-Järve Soojus tegutsemise fakti kontrollimiseks kriminaalasja § 257 alusel, mis näeb ette vastutust omavoli eest. Süüdlasi võidakse karistada rahatrahvi või kuni viieaastase vabaduskaotusega.

NIINA VOROPAJEVA
Teisipäev, 13.01.2004

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.