VE: Utria dessant 2004

Suvel Erna retkel Skautpataljonile alla jäänud Järva malev võttis pakases toimunud Utria dessandi võidu, jättes eliitväeosa seekord selja taha.

15-20kraadises pakases toimunud ja ligi 30 tundi kestnud Utria dessanti alustas kolm aastat tagasi Erna retke võitnud ning eelmisel suvel Hiina ja Skautpataljoni järel kolmandaks jäänud kaitseliidu Järva maleva võistkond 24 karistuspunktiga püstolilaskmises. Lõpuks, pärast esmaabi andmist, köitega takistuse ületamist, relvaseaduste testi, transpordivahendi lükkamist, luureülesande lahendamist ja automaadist laskmist, oli võistkonna karistuspunktide konto kasvanud 83,73ni. Sellest piisas, et edestada Eesti eliitväeüksust Skautpataljon, kes hoolimata sellest, et kõige paremini luureülesande lahendas ja transpordivahendit lükkas, ometi üle saja karistuspunkti kogus. 126,85 karistuspunktiga teise koha saavutanud Skautpataljoni järel tuli napi ühepunktise vahega kolmandaks Luurepataljon.

17 rajale pääsenud võistkonnast jõudis finiðisse 14. Esimesena vandus alla naiskodukaitse Alutaguse ringkonna naiskond, katkestasid ka üks kahest kaitseliidu Alutaguse maleva meeskonnast ja Põhja piirivalvepiirkonna võistkond. “See on üllatav, et katkestajaid oli sellisest külmast ilmast hoolimata nii vähe,” kiitis võistlejaid kaitseliidu pressiesindaja nooremleitnant Tanel Rütman.

Teist aastat kasutati Utria dessandil ka vastutegevust, mis hoogustus pärast esimesi kontrollpunkte. Nagu Erna retkelgi, korraldas ka sel korral vastutegevust Skautpataljon. Lisaks patrullidele kasutati vastutegevusel ka helikopterit, mis samas tagas ka võistkondade julgeolekut. “Kui Skautpataljon midagi teeb, siis korralikult. Nii oli ka vastutegevusega,” tunnistas Rütman. Tema sõnul on nad varem vaenlastena kasutanud kaitseliidu malevaid, kuid viimastel kordadel elukutselisi sõjaväelasi.

Järgmine Utria dessant saab stardi järgmise aasta 7. jaanuaril. “Mida ja kuidas seal tegema hakatakse, on veel vara öelda. Korraldajad saavad lähipäevil kokku, et seda arutada,” kinnitas Rütman. Küll aga loodetakse järgmisel aastal kohale meelitada mõni välisvõistkondadest. “Võistlustel peakohtunikuks olnud USA sõjaväeataðee lubas, et ameeriklased tulevad järgmisel aastal kindlasti. Eks aeg näita,” ütles Rütman.

GERLI ROMANOVIŠ
Teisipäev, 13.01.2004

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.