Kuidas sai Arvo Pärdist USA aasta helilooja?

 

 
Helilooja Arvo Pärt, müstiline minimalist.
Foto: Ergo Kuld

Kuidas sai Arvo Pärdist USA aasta helilooja?
20.12.2004 00:01Neeme Raud
Arvo Pärdi aasta heliloojaks nimetanud USA muusikainfoteatmiku Musical America peatoimetaja Sedgwick Clark ütles Postimehele, et Eesti heliloojat tunnustati, kuna ta on samas stiilis kirjutavatest heliloojatest säravaim.

Kriitikud on Pärdi stiili nimetanud «müstiliseks minimalismiks». Temaga sarnast muusikat loovate heliloojate gruppi on sageli asetatud veel Henryk Gorecki, Giya Kancheli, Sofia Gubaidulina ja John Tavener.

«Pärt on neist kõige väljapaistvam,» ütles Clark. «Tema muusikat o n kasutatud reas filmides, mis on selle tuntust suurendanud. Päev enne Musical America auhinnatseremooniat toimus New Yorgis tema loomingule pühendatud kontsert (Pärdi teoseid esitas üks siinseid tunnustatumaid nüüdismuusikakollektiive Continuum, kes on helilooja loomingut esitanud juba 20 aastat),» märkis Clark.

«Julliardi muusikaakadeemia avab jaanuaris oma tuntud kontserdiseeria «Focus» ühega tema teostest.»

Juubel tulekul

«Kõik see muudab ta väga väljapaistvaks nüüdisaegseks heliloojaks. Ja kuna ta saab tuleval aastal 70-aastaseks ning tema muusikat mängitakse sel puhul kindlasti kogu maailmas, otsustasime omalt poolt tema olulisust rõhutada.»

Üle saja aasta ilmunud Musical America on selgelt nišiajakiri ja laiemalt ehk siiski mitte eriti tuntud.

«Tegemist on (muusika)äriväljaandega, mitte populaarse lugemisega. Ajalehekioskitest seda osta ei saa,» ütles Clark.

«Kuid seda loevad ja kasutavad peaaegu iga päev pea kõik maailma muusikaorganisatsioonid. Artistide mänedžerid on meile öelnud, et pärast Musical America auhinna võitmist on märgatavalt suurenenud nende klientidega sõlmitud lepingute arv ja nende karjäär on saanud uut tuult tiibadesse.»

Läänemere maade paraad

Clark on kindel, et tiitel, mis Pärdile anti, suurendab oluliselt huvi tema muusika vastu.

Musical America seekordne auhindade jagamine New Yorgi Carnegie Hallis oli mõneti Läänemere maade üritus.

Lisaks Pärdile austati Soome sopranit Karitta Mattilat, kes sai aasta muusiku tiitli, ja Minnesota sümfooniaorkestri juhti Osmo Vänskät, kes nimetati aasta dirigendiks.

Mattilale auhinda üle andes nimetas Clark teda «meie aja kõige säravamaks laulvaks näitlejannaks, kes suudab publikut tõepoolest hullutada».

«Mattila vaimustas läinud hooajal New Yorgi Metropolitan Operas Salomena,» meenutas Sedgwick Clark hiljem Postimehele.

«Osmo Vänskä tekitas tänavu Minnesota orkestri ette astudes tõelise tormi – nende koostööd on nimetatud «taevas sõlmitud abieluks»,» ütles Clark.

Musical America peatoimetaja avastab tänavusi auhindu vaadates neis ühisosa.

«Tõepoolest, kui lisada siia Pärt ning mõelda sellele, et kõik kolm on naaberriikidest, võib tänavuste auhindade keskendumist Balti regioonile nimetada tõesti õnnelikuks kokkulangevuseks!»

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.