Meeste võidukas laul Inglismaal

Virulased sepistasid meestelauluvõitu

Kuus Virumaa noormeest andsid oma osa, et Suurbritannias Truros peetud I rahvusvahelisel meeskooride festivalil võitis grand prix Revalia Kammermeeskoor Hirvo Surva juhatusel.


Revalia Kammermeeskoori Inglismaal võidule juhatanud Hirvo Surva muusikaliste südameasjade kõrvale mahub ka tegus liikumine Toompea võimukoridorides.

“Vastukajad koori võidule ja esinemistele olid ainult ülivõrdes,” rääkis Virumaa Poistekoori ja Revalia Kammermeeskoori dirigent Hirvo Surva. “Kohalikud lehed kirjutasid sellest iga päev. Info lehes oli selline, et minge kindlasti kontserdile, ega te maailmas väga palju rohkem sellise tasemega meeskoori ei leia.”

Dirigendi sõnul tõstis zhürii esimees Robert Sund Rootsist esile koori head tehnilist ja vokaalset taset ning hindajaile meeldis esitatud kava.

“Konkursil ette antud repertuaari ei olnud. Kava valisin ise, laulsime rohkesti eesti muusikat,” ütles Surva.

Truros kõlasid Ester Mägi “Lapilaul”, Mart Saare “Kanarbik” ja Tuudur Vettiku “Kuu”, lisaks neile Sven-David Sanströmi “Agnus Dei”, mis oli ka Revalia Kammerkoorile võiduka rahvusvahelise kooride konkursi Tallinn 2003 meeskooride kohustuslik laul.

Põgus pilk ööellu

Konkurss toimus linna teatris, mis kandis nime Hall of Truro. “Nii kohutava akustikaga saalis pole ma veel kunagi esinenud,” tunnistas Hirvo Surva. “Aga eks see pani kõik koorid võrdsesse seisu, sest keegi ei saanud ka enne konkurssi saali akustikat proovida. Revalia tuli sellest saalist aga auga välja…”

Revalia Inglismaa-programm oli tihe ja pingeline. Kokku tuli kooril anda viie päevaga üheksa kontserti. “Noored mehed pidasid sellele pingele ilusti vastu. Jäi veel aega isegi kohalikus ööklubis tantsu lüüa ja vaadata, kuidas inglise noored oma vaba aega – õigemini küll ööd – veedavad,” tähendas Surva.

“Pärast seda öist retke, mil me koju jõudsime kella viie paiku hommikul, järgnesid samal päeval kaks kontserti, aga oma kvaliteedilt ei jäänud needki alla eelmistele.”

Pingeline populaarsus

Revalias laulavad Virumaa Noorte meeskoori liikmed Tarmo Tamm, Mairo Pajula, Mikk Kasesalk, Tõnu Kundla, Kalev Kundla ja Ilmar Isakar. Tallinnas õppivate tudengitena saavad nad kaasa teha nii Revalia Kammermeeskoori töös kui ka jätkata laulmist oma kodukooris ehk siis Virumaa Poistekooris ja noorte meeskooris.

Virumaa Poistekooris asutamisest peale 12 aastat laulnud Tarmo Tamm, kel läheb Revalias kolmas hooaeg, ütles, et Inglismaa festivalist ja kontserttuurist jätsid sügava mulje väga soojad inimesed ja tohutu viisakus. Ning pidev tähelepanu.

“Raske oli olla populaarne. Kogu aeg tuldi rääkima, taheti välja teha. Aga laulurahvas vist ongi selline,” leidis ta. “Pinge oli muidugi suur: mitu kontserti päevas, pidev ringisõitmine, ootamine. Vihm, tuul. See kõik väsitas.”

Konkursi noorimate lauljatega Revalia koor, kus meeste keskmiseks vanuseks on 22 aastat, leidis kõikjal sooja vastuvõtu ja enamasti ka täissaalid.

Kõige parem ja huvitavam kontserdipaik oli väga hea akustikaga Truro Katedraal, kus toimus festivali üks galakontsertidest.

Nii hullu akustikat kui võistluspaigas, ei kohanud koor kusagil. “See koht oli vist meelega proovilepanekuks valitud. Täielik kotti laulmine, raske oli ennastki kuulda. Aga võita on alati tore,” ütles Tarmo Tamm, end edukalt kolme koori vahel jagav Tallinna Tehnikaülikooli kolmanda kursuse arvuti- ja süsteemitehnoloogia tudeng.

Koor sai punktivõidu

Hirvo Surva sõnul selliseid meeskooride festivale maailmas palju ei korraldata. Tema ise oli sellisel ainult meeskooride festivalil esmakordselt.

Truro Festivalil osales 45 meeskoori, kellest põnevamateks ja paremateks hindas Surva koore Ungarist, Sloveeniast, Fääri saartelt, Soomest ja Inglismaalt. Võisteldi kahes kategoorias: koorid liikmete arvuga kuni 40 lauljat ja koorid üle 40 laulja.

28-liikmelisena esinenud Revalia Kammermeeskoor osales grupis kuni 40 lauljat ja saavutas seal ülekaaluka esikoha: 100 punktist sai koor 95. Järgnes Celje Kammermeeskoor Sloveeniast 90 punktiga ja kolmandaks laulis end Fääri saarte meeskoor.

Üldarvestuses kõikide 45 meeskoori hulgas tuli Revalia Kammermeeskoorile ka peavõit. Ühe punktiga edestati Ungari Bela Bartoki nimelist meeskoori.

Võidu eest oma kategoorias ulatati meeskoorile karikas ja rahaline preemia 700 Inglise naela. Üldvõiduga kaasnes teine karikas.

“Ma arvan, et kõige tähtsam on sellele võidule kaasnenud hea tunne, et olime eesti koorlaulukultuuri nii hästi esindanud,” lausus Hirvo Surva.

–>Inna Grünfeldt
inna@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.